REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia prostsza droga po pieniądze z UE

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało ułatwienia w dostępie do funduszy z UE. Zmiany w programach krajowych będą wprowadzone w najbliższych miesiącach. Resort pracuje także nad ułatwieniami w dostępie do unijnych dotacji w regionach.

Przedsiębiorcy oraz inni beneficjenci, którzy planują, że w przyszłym roku sięgną po unijne dotacje, będą mieli łatwiejszą drogę do uzyskania wsparcia. Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje proces wdrażania funduszy unijnych, przygotowało pakiet ułatwień dla wszystkich zainteresowanych wsparciem z UE. Dotyczy on trzech największych programów operacyjnych: Infrastruktury i Środowiska, Kapitału Ludzkiego oraz Innowacyjnej Gospodarki. Budżet tych programów to prawie 46 mld euro z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Beneficjenci podpowiedzieli

REKLAMA

Ułatwienia są efektem akcji Proste fundusze. Od lipca resort zbierał od beneficjentów propozycje usprawnień oraz ułatwień w procedurze dystrybucji środków unijnych. Były one analizowane przez trzy zespoły, w skład których wchodzili urzędnicy oraz partnerzy społeczni.

- Propozycje zmian są już gotowe. Zostaną opublikowane, gdy zakończymy pracę nad naszymi rekomendacjami dla dotacji dla firm w regionalnych programach operacyjnych - mówi GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dodaje, że choć początkowo MRR planowało zająć się tylko programami krajowymi, to po licznych głosach ze strony przedsiębiorców postanowiło przygotować także pakiet zmian dla regionów. Jak podkreśla wiceminister, nie będą musiały go obowiązkowo stosować, bo będzie miał formę zaleceń i dobrego wzorca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GP dotarła do przygotowanego przez MRR pakietu. Ci, którzy spodziewali się po nim rewolucji, mogą poczuć się zawiedzeni, choć proponowane usprawnienie są liczne. Urzędnicy tłumaczą, że do rewolucji w funduszach unijnych nie mogło dojść.

- Najważniejsze zmiany, takie jak możliwość poprawiania wniosków po ich złożeniu czy instytucja promotorów, zostały już wprowadzone przed uruchomieniem pierwszych konkursów - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wdraża unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka.

Według niej chodzi o doprecyzowanie wymogów stawianych przedsiębiorcom, wyeliminowanie uciążliwych obowiązków czy też zniwelowanie różnic w dostępie do wsparcia z UE.

Zmian będzie dużo

W takim też kierunku idą propozycje przygotowane przez MRR. Ich katalog jest bardzo szeroki.

Według ekspertów, ich wprowadzenie w życie ułatwi życie przedsiębiorcom, a proponowane zmiany idą w dobrym kierunku.

REKLAMA

Jak mówi Krzysztof Herod, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej PNO Consultants, najistotniejsze dla firm są propozycje, dotyczące finansowych aspektów projektu inwestycji. Chodzi np. o możliwość sfinansowania kosztów promesy bankowej z dotacji czy wymóg posiadania całości środków na inwestycje.

Paweł Tynel z Ernst & Young, zwraca także uwagę na zmiany w kryteriach oceny projektów w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi m.in. o zmianę definicji innowacyjności, nad którą pracuje obecnie MRR.

Eksperci pozytywnie oceniają także propozycję likwidację wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków formalnych, takich jak stosowanie firmowych pieczątek czy podpisywanie wniosku na każdej stronie.

W przypadku programu Kapitał Ludzki zmiany koncentrują się na usprawnieniu generatora wniosków czy ujednoliceniu oceny projektów w różnych województwach.

- Są to tylko propozycje. Wszystko będzie zależało od tego, czy ministerstwu uda się je wprowadzić w życie - podkreśla Krzysztof Herod.

Pierwsze ulepszenia już są

Urzędnicy są dobrej myśli. Twierdzą, że część zmian już została wprowadzona, albo też stanie się to lada moment. Na przykład dotyczy to dostępu dużych firm spożywczych do dotacji z UE, o czym GP informowała dwa tygodnie temu.

- W przypadku Innowacyjnej Gospodarki chcemy wprowadzić zmiany przed pierwszymi konkursami w przyszłym roku - zapowiada Jarosław Pawłowski.

Dłużej ten proces potrwa w programie Kapitał Ludzki. Według Pawła Chorążego, dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MRR, stanie się to na przełomie marca i kwietnia.

- Aby wprowadzić zmiany w życie, musimy wygasić konkursy o unijne dotacje. Zgodnie z prawem nie możemy zmieniać zasad w czasie ich trwania - tłumaczy Paweł Chorąży.

Dlatego też MRR musi poczekać aż wszystkie urzędy zakończą nabory wniosków.

Nieoficjalnie urzędnicy z MRR mówią, że bardzo liczą także na to, że urzędy marszałkowskie skorzystają z opracowywanych ułatwień. Jak mówi Marzenna Chmielewska z PKPP Lewiatan, jest to o tyle ważne, że to w regionach firmy mają największe problemy z dostęp do unijnego wsparcia.

- Pod względem procedur regiony są o około dwóch lat opóźnione w stosunku do programów krajowych - podkreśla ekspert PKPP Lewiatan.

- Będziemy pokazywać im nasze doświadczenia z wdrażania programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw czy Innowacyjna Gospodarka. Być może także urzędnicy z urzędów marszałkowskich będą mogli odbywać staż w PARP - mówi Jarosław Pawłowski.

Łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA