| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy zarobią na lokacie nawet 6,5 proc. rocznie

Firmy zarobią na lokacie nawet 6,5 proc. rocznie

Małe firmy mogą korzystać z podobnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych jak klienci indywidualni: mogą inwestować w jednostki funduszy inwestycyjnych, zakładać lokaty, kupować bony skarbowe.

Zdeponowanie nawet niewielkich nadwyżek finansowych przynosi firmie korzyści. Firma - w miarę możliwości - powinna wybierać produkty umożliwiające swobodny dostęp do pieniędzy w każdej chwili. Tzw. podatek Belki jest pobierany wyłącznie od osób prywatnych. Banki nie potrącają podatku od odsetek, które naliczane są od środków z depozytu założonego przez firmę.

Podstawa to lokata

Najpopularniejszym produktem oszczędnościowym dla firm są lokaty terminowe. Bank gwarantuje pewny zysk w zamian za utrzymanie przez określony czas pieniędzy na rachunku lokaty. Jednocześnie zobowiązuje się zwrócić całą zdeponowaną kwotę i gwarantuje jej bezpieczeństwo. Jeżeli przedsiębiorca wypłaci środki wcześniej (zerwie umowę lokaty) - odsetki przepadną. Lokaty przyjmowane są z reguły na 3, 6, 12 czy 24 miesiące, ale trafiają się także niestandardowe terminy.

Oprocentowanie lokat dla firm jest niższe niż w przypadku oferty dla klientów indywidualnych. O ile lokaty dla detalu przekraczają pułap 7 proc., to przedsiębiorcy mogą liczyć co najwyżej na około 6,5 proc. Wysoko oprocentowane lokaty dla firm oferują banki DZ Bank Polska, Toyota Bank, Nordea Bank Polska czy Millennium.

Specyficznym rodzajem oferty depozytowej są lokaty overnight: zdeponowane na nich pieniądze pracują tylko przez jedną dobę, a właściwie noc. Przedsiębiorca może zadecydować, że nadwyżki na rachunku bankowym trafiają każdego dnia na lokatę overnight, a następnego dnia całość środków wraz z odsetkami przelewana jest z powrotem na rachunek rozliczeniowy. Część banków do założenia lokaty overnight wymaga jednak zdeponowania wysokich kwot - często nawet powyżej 100 tys zł.

Rozwiązaniem lepszym od zwykłej lokaty może być rachunek oszczędnościowy. Taki produkt oferują firmom m.in. ING Bank Śląski (do 5,25 proc.), Citi Handlowy (do 4,65 proc.) czy mBank (2,70 proc.). Oprocentowanie zdeponowanych na koncie pieniędzy jest z reguły progresywne - większe kwoty objęte są wyższą stawką oprocentowania. Pieniędzmi wpłaconymi na rachunek można dowolnie dysponować, nie ryzykując utraty odsetek. Jednak tylko pierwsza wypłata środków w miesiącu nie jest obciążona prowizją. Za każdą kolejną trzeba już zapłacić kilka złotych.

W przypadku rachunku oszczędnościowego bank nalicza odsetki co miesiąc, więc kapitalizacja jest bardziej korzystna niż w przypadku lokaty zakładanej na sześć miesięcy czy rok.

Także fundusze

Firmy mogą inwestować także w jednostki funduszy inwestycyjnych. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych proponują różne strategie inwestycyjne - firma może inwestować nie tylko w akcje, ale również w obligacje lub na rynku pieniężnym.

Zaletą funduszy są niskie koszty operacyjne, stosunkowo łatwy dostęp do środków oraz stopy zwrotu z inwestycji najczęściej przewyższające standardowe oprocentowanie lokat bankowych. Istotną cechą jest brak konieczności deklarowania okresu oszczędzania, a wycofanie środków nie wiąże się z utratą odsetek.

W obliczu bessy na giełdzie wybór w praktyce zostaje ograniczony tylko do produktów gwarantujących ochronę kapitału, a te nie przynoszą wysokich zysków.

Bezpieczne firmowe inwestycje

Do najbezpieczniejszych inwestycji należą fundusze obligacji i pieniężne. Te pierwsze inwestują w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne, a drugie w bony skarbowe, obligacje i lokaty bankowe. Inwestycje w tego rodzaju fundusze pozwalają zachować firmie płynność i minimalizują ryzyko. W przypadku funduszy obligacji warto jednak obserwować poziom inflacji i stóp procentowych.

Firmy dysponujące większymi nadwyżkami (w wysokości co najmniej 50-100 tysięcy złotych) mogą być również zainteresowane usługami obrotu bonami skarbowymi i obligacjami Skarbu Państwa. To bardzo bezpieczny sposób lokowania środków firmowych, zapewniający stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie i dobrą płynność.

 

Wojciech Boczoń, Bankier.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »