REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy chcą więcej komorników

Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

PKPP Lewiatan wystąpił do resortu sprawiedliwości o utworzenie 200 nowych kancelarii komorniczych, a docelowo podwojenie ich liczby. Zdaniem przedsiębiorców, jest to warunek poprawy skuteczności egzekucji.

REKLAMA

- Proponowane 35 nowych stanowisk komornika to za mało. Jest wielu asesorów, którzy są zainteresowani otwarciem kancelarii - mówi Krzysztof Kajda, ekspert Lewiatana.

Komornicy są przeciwni zwiększaniu ich liczby. Zwiększenie liczby kancelarii nie zwiększy skuteczności egzekucji, twierdzą.

- Zależy ona od majątku dłużnika, ale też od aktywności wierzyciela - mówi Gabriel Pietrasik, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

- Trwają prace nad obsadzeniem 70 stanowisk komorniczych, w tym 35 nowo tworzonych. W 2009 roku planujemy utworzenie kilkudziesięciu, tak aby w ciągu pięciu lat liczba komorników zwiększyła się do 800-1000 - mówi sędzia Sławomir Różycki z Wydziału Informacji Ministerstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczba kancelarii wzrośnie

Według raportu Banku Światowego egzekucja wierzytelności trwa w Polsce średnio 1008 dni. Zdaniem przedsiębiorców, winna jest mała liczba komorników, których jest ok. 650. Jak wskazuje ministerstwo - w ciągu dziesięciu lat liczba komorników zwiększyła się o 70, więc obecny wzrost na poziomie 50 stanowisk rocznie jest znaczący.

- Nie jest możliwe utrzymanie się dużej liczby kancelarii przy aktualnym zakresie czynności komorników oraz liczbie wpływających spraw - podkreśla prezes Gabriel Pietrasik.

Potrzebne nowe rozwiązania

Zdaniem komorników, skuteczność egzekucji może poprawić zwiększenie ich uprawnień poprzez dostęp do bazy PESEL, Krajowej Ewidencji Podatników czy elektroniczna możliwość dokonywania czynności i doręczeń. Przedsiębiorcy domagają się z kolei uchylenia przepisu, który umożliwia komornikom poszukiwanie majątku dłużników za wynagrodzeniem.

- Komornicy traktują każdą czynność jako poszukiwanie majątku, nawet zapytanie do ZUS czy urzędu skarbowego - mówi Krzysztof Kajda.

Podkreśla, że informacje na ten temat są dodatkowo opłacane przez wierzyciela, wskutek czego przy egzekucji z wynagrodzenia jest obciążany dwukrotnie. Komornicy zamiast z kwot odzyskanych od dłużnika zaspokajają się z opłat.

- Komornik powinien mieć prawo do opłaty za poszukiwanie majątku wyłącznie, gdy wierzyciel wnosi o poszukiwanie go w inny sposób niż wymieniony w k.p.c. - twierdzi ekspert Lewiatana.

REKLAMA

Komornicy odpowiadają, że przepis ten miał ułatwić wierzycielom poszukiwanie majątku dłużnika, gdyż to wierzyciel ma obowiązek wskazania go. Nie zgadzają się z propozycją, by mieli obowiązek wystąpienia z urzędu z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych wszystkich, wobec których umorzono egzekucję z powodu jej oczywistej nieopłacalności (art. 824 par. 1 pkt 3 k.p.c.).

- Wymagałoby to zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umorzenie postępowania w tym trybie nie zawsze musi oznaczać niewypłacalność dłużnika. Nieopłacalność przy danym sposobie egzekucji nie oznacza, że dłużnik nie posiada innego majątku, a więc że jest niewypłacalny - podkreśla prezes KRK.

Co może usprawnić egzekucję

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3 proc. przeciętnego wynagrodzenia: opłata za poszukiwanie majątku

15 proc. wyegzekwowanego świadczenia: opłata, jaką pobiera komornik od dłużnika

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA