| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Zawieszenie działalności zmniejszy koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Firmy działające sezonowo muszą dokonywać wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż prawo nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Ustawodawca powinien szybko to zmienić.

W tej sprawie po stronie przedsiębiorców stoją także sądy.

- Na tym tle było wiele sporów i zaowocowały one bogatym orzecznictwem. Sądy rozsądnie podeszły do sprawy. Generalnie orzecznictwo stoi na stanowisku, że ewidencja działalności gospodarczej jest rejestrem, który nie ma charakteru konstytutywnego, czyli nie przesądza o stanie faktycznym - tłumaczy Iwona Smolak.

W kwestii zawieszenia działalności wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy, który w wyroku z 11 stycznia 2005 r. (sygn. I UK 105/04) stwierdził, że z faktyczną przerwą w prowadzeniu działalności gospodarczej mamy do czynienia także wówczas, gdy przedsiębiorca nie zgłosi tego faktu w ewidencji działalności gospodarczej.

- Oczywiście z tej możliwości nie mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników czy zleceniobiorców. W okresie przerwy przedsiębiorca nie może prowadzić żadnej działalności gospodarczej, więc nie może składać ofert, ogłoszeń, reklamować się, wystawiać rachunków, dokonywać zakupów materiałów czy wyposażenia - tłumaczy Mariusz Cuber.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada wprowadzenie instytucji zawieszania działalności gospodarczej.

- Wprowadzenie czasowego zawieszenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców działających sezonowo, na przykład zajmujących się gastronomią, turystyką czy budownictwem, będzie miało pozytywny wpływ na rynek. Możliwe stanie się zarejestrowanie działalności na stałe przez osoby, które prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku - podsumowuje Marcin Ratajczak, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy z Poznania.

Eksperci podkreślają jednak, że tę zmianę powinno przeprowadzić się jak najszybciej, niezależnie od zmian systemowych, których przeprowadzenia podjął się resort gospodarki.

Orzecznictwo stoi na stanowisku, że ewidencja działalności gospodarczej jest rejestrem, który nie ma charakteru konstytutywnego, czyli nie przesądza o stanie faktycznym

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Współpraca PAWEŁ BEDNARSKI

OPINIA

GRZEGORZ WLAZŁO

adwokat, społeczny rzecznik przedsiębiorców

Wprowadzenie instytucji zawieszania działalności gospodarczej jest pilnie potrzebne. 40 proc. skarg, które do mnie wpływały, dotyczyło obowiązku wyrejestrowywania firmy z ewidencji działalności gospodarczej. To świadczy o dużej skali problemu. Uważam, że ustawodawca musi rozwiązać ten problem w pierwszej kolejności. Rząd powinien wprowadzać zmiany w miarę szybko, nawet niech będą one wprowadzane stopniowo, gdyż dokonanie systemowych reform jest skomplikowane i wymaga czasu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK