| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.


Już od stycznia renciści prowadzący firmy rozpoczną opłacanie wszystkich składek do ZUS. Składkę na emeryturę i rentę będzie im jednak refundować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sami będą finansować składkę wypadkową i do Funduszu Pracy. Muszą na początku stycznia zgłosić się do ZUS, aby wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego i zarejestrować jako płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


- Od 1 stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.


Osoby takie zostaną objęte obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla nich dobrowolne. Będą też musiały płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, podobnie jak przed 1 stycznia 2008 r. W większości będą również opłacać składki na Fundusz Pracy.


Przedsiębiorcy-renciści będą musieli opłacać składki do dziesiątego dnia każdego następnego miesiąca. Oznacza to, że składki za styczeń 2008 r. muszą wpłacić najpóźniej 10 lutego.


Renciści, dla których podstawa ustalania wysokości składek wyniesie 60 proc. przeciętnej płacy (biorąc pod uwagę obecną wysokość tej podstawy i planowaną na styczeń obniżkę z 10 proc. do 6 proc. składki rentowej), zapłacą do ZUS (jeśli będą opłacać składkę chorobową) ponadtrzykrotnie więcej niż obecnie. Zamiast niespełna 190 zł - ponad 700 zł.


Będą wpłacać do ZUS oprócz składki zdrowotnej (189,95 zł), składkę na emeryturę i rentę (405 zł), na Fundusz Pracy (38,87 zł), ubezpieczenie chorobowe (38,87 zł) i wypadkowe (28,56 zł).


- Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń musi być dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku - przypomina Jacek Dziekan.


ZUS wyjaśnia, że ponieważ zmieni się sytuacja prawna tych rencistów, będą musieli wyrejestrować się z ZUS na formularzu ZUS ZWUA. Taka procedura dotyczy osób, które będą podlegać ubezpieczeniu 31 grudnia tego roku. Wtedy podadzą jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r.


Jeśli osoby te będą jednak nadal chciały prowadzić działalność, muszą ponownie złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.


Rzecznik prasowy ZUS przypomina, że w tym dokumencie należy podać jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń 1 stycznia 2008 r. i nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK