| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej

Przedsiębiorca, który chce uzyskać zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, musi spełniać wymogi określone w planie rozwoju strefy. Wsparcie finansowe może otrzymać tylko na oznaczone koszty nowej inwestycji, a jego udział własny musi wynieść co najmniej 25 proc.


ZWOLNIENIE Z PODATKU

Zwolnieniu z podatku dochodowego podlega jedynie dochód osiągnięty z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu. Jeśli dany rodzaj działalności nie jest wymieniony w zezwoleniu oraz nie jest to działalność pomocnicza niezbędna do realizacji działalności w zezwoleniu, dochód z takiej działalności nie będzie podlegać zwolnieniu.


ŁĄCZENIE POMOCY

Przedsiębiorcy na terenie SSE często nie są świadomi możliwości łączenia pomocy publicznej w strefie z inną formą publicznej pomocy. Jedynym ograniczeniem jest poziom intensywności pomocy dla danego regionu/województwa zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013. Kumulacji podlega pomoc w odniesieniu do projektu (tych samych wydatków), a nie do firmy. Oznacza to, iż limit ustalany jest odrębnie dla każdego projektu inwestycyjnego.


PLANOWANE ZMIANY W USTAWIE

Specjalne strefy ekonomiczne nie będą mieć limitów terytorialnych (obecnie łączny obszar nie może przekraczać 12 tys. hektarów) i otrzymają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych położonymi w strefach.


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1628/2006 z 24 października 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do regionalnej pomocy inwestycyjnej (Dz.Urz. UE L 302 z 1 listopada 2006 r., str. 29).

 

- Ustawa z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274).

- Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658).

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, w formie poręczeń i gwarancji (Dz.U. nr 214, poz. 1572).

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK