| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Postępowanie nakazowe to szczególny rodzaj postępowania gospodarczego. Może być ono prowadzone tylko w kilku enumeratywnie wymienionych przypadkach. Postępowaniu nakazowemu kodeks postępowania cywilnego poświęca art. 484(1)- 497.

Zarzuty

Pismo zawierające zarzuty wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Trzeba również wiedzieć, że pozwany w zarzutach jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w tym piśmie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi.

Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty jest nie tylko tytułem prawnym do udzielenia zabezpieczenia. Prawomocny nakaz zapłaty, a więc taki od którego nie można wnieść zarzutów, ma wszystkie cechy wyroku. Stanowi więc tytuł egzekucyjny a zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym. Na podstawie tego ostatniego można natomiast prowadzić egzekucję komorniczą.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK