| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Od 1 stycznia 2010 roku do polskiej procedury cywilnej ustawodawca wprowadził nowe, rewolucyjne postępowanie cywilne, które w całości odbywa się drogą elektroniczną. Zmiany te mają przyczynić się do sprawniejszego i szybszego rozpoznawania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych jak również zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Fakultatywność EPU

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest postępowaniem fakultatywnym. Rozumieć przez to należy, że jedynie od woli powoda zależeć będzie czy taką drogę dochodzenia swych praw przed sądem wybierze.

Właściwość sądu

Minister Sprawiedliwości powołał rozporządzeniem jeden sąd rejonowy wyłącznie właściwy w EPU dla spraw z całej Polski. Sądem tym jest Sąd Rejonowy w Lublinie wydział elektronicznego postępowania upominawczego. Drugą instancją jest Sąd Okręgowy w Lublinie, który również elektronicznie rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń sądu pierwszej instancji.

Strony

Przedmiotem spraw rozpoznawanych w EPU mogą być wszelkie roszczenia pieniężne, bez względu na ich wartość i tytuł prawny. Stornami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne (przedsiębiorcy) oraz inne jednostki organizacyjne.

Sposób wniesienia pozwu

Powód wnosi do sądu pozew bądź inne pisma procesowe wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby to uczynić musi zalogować się na stronie sądu elektronicznego (https://www.e-sad.gov.pl/default.aspx) podając niezbędne dane i w ten sposób założyć konto. Kolejnym niezbędnym elementem jest wygenerowanie przez system teleinformatyczny podpisu elektronicznego. Jest to podpis, którym powód będzie posługiwać się we wszystkich sprawach wnoszonych w EPU. Pamiętajmy, że jest to podpis utworzony dla potrzeb postępowania przed sądem elektronicznym i w żadnym razie nie możemy go mylić z „bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu”, który uregulowany został w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Powód w pozwie musi przedstawić stan faktyczny sprawy oraz dowody na jego potwierdzenie. Powód nie dołącza do pozwu żadnych załączników. Wysyła do sądu „e-mail”, w którym opisuje stan faktyczny sprawy i na jego podstawie otrzymuje orzeczenia w postaci nakazu zapłaty a po nadaniu mu klauzuli wykonalności kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu po uprawomocnieniu się nakazu.

Wniesienie pozwu musi jednak nastąpić po uiszczeniu opłaty sądowej. Brak opłaty nie wywoła żadnych skutków prawnych jakie ustawa wiąże z wniesieniem pozwu i sprawę sąd pozostawi bez nadania jej biegu a co więcej nie wezwie z urzędu strony o uzupełnienie tego braku formalnego. Oczywiście powód nie dołącza do pozwu dowodu uiszczenia opłaty a jedynie wskazuje w pozwie w jaki sposób opłatę uiścił.

Przeczytaj również: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.
Za datę wniesienia pisma do sądu uznaje się datę wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK