| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?

Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?

Zawieszenie postępowania jest przerwą w toczącym się postępowaniu. Wydawać by się mogło, iż w tym w zasadzie nic się nie dzieje. Warto jednak zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach zawieszenie może mieć różny wpływ na bieg terminów. Sąd tylko w przypadkach określonych w ustawie może zawiesić postępowanie.

Wpływ zawieszenia postępowania na bieg terminów wygląda następująco: 

W przypadku zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron albo wskutek ich niestawiennictwa lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu, zawieszenie wstrzymuje tylko upływ terminów sądowych, które biegną dalej dopiero z chwilą podjęcia postępowania.

Oznacza to, że zawieszenie postępowania z tych przyczyn powoduje wstrzymanie jedynie biegu terminów sądowych, nie ustawowych, jak np. terminu do wniesienia zażalenia. Terminy ustawowe kończą swój bieg w czasie zawieszenia postępowania.

We wszystkich innych wypadkach w czasie zawieszenia postępowania terminy zaczynają biec od początku z chwilą podjęcia postępowania. Terminy ustawowe z chwilą podjęcia postępowania automatycznie rozpoczynają się od początku, z kolei terminy sądowe muszą być wyznaczone na nowo.

Przeczytaj też: Kiedy sąd może zawiesić postępowanie?

 Wyjątkiem jest przypadek gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:

  •  na zgodny wniosek stron (to uznany przez sąd za celowy, zgodny wniosek stron zgłoszony na piśmie przed rozprawą albo na rozprawie do protokołu) albo
  •  wskutek niestawiennictwa stron (w przypadku niestawiennictwa obu stron na rozprawie, sąd jeżeli uzna to za celowe może zawiesić postępowanie, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne przepisy) lub  
  • z powodu niemożności nadania sprawie dalszego biegu (niemożność nadania sprawie dalszego biegu jest skutkiem braku lub błędnego wskazania adresu powoda albo też nie wskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego tudzież niewykonania przez powoda innych zarządzeń – w takim przypadku są jeżeli uzna to za uzasadnione może zawiesić postępowanie).

Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu. Czynności podejmowane przez strony, a nie dotyczące tych przedmiotów, wywołują skutki dopiero z chwilą podjęcia postępowania. Orzecznictwo dopuszcza także uchylenie lub zmiana dokonanego zabezpieczenia.

W postanowieniu z dnia 30 listopada 1999 r. I CZ 105/99 Sąd Najwyższy uznał, że śmierć pełnomocnika procesowego (adwokata - członka zespołu adwokackiego) nie wywołuje skutków przewidzianych dla sytuacji związanej z zawieszeniem postępowania, w tym, wobec braku wyraźnego przepisu, skutków w określonych art. 179 § 2 i 3 kpc.

Polecamy serwis: Przed sądem

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu.
Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK