| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Każdemu kto wnosi sprawę do sądu zależy aby była ona rozpoznana jak najszybciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie określają jednak terminów w jakich sprawy mają być załatwiane. W postępowaniu gospodarczym jest nie co inaczej.

Sprawy rozstrzygane w postępowaniu gospodarczym toczą się między przedsiębiorcami. Wydaje się to oczywistym ale każdemu kto prowadzi biznes potrzebne są pieniądze. Dlatego też sądownictwo gospodarcze powinno być tak skonstruowane aby umożliwiać jak najszybsze dochodzenie roszczeń.

Trzy miesiące

Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu. Trzy miesiące powinny mijać od daty złożenia pozwu do dnia wydania wyroku w pierwszej instancji.

Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Nie wiąże on sądu w żaden sposób a strona nie uzyskuje żadnych dodatkowych uprawnień w sytuacji gdy sąd go nie dotrzyma. Dlatego tez w Polsce bardzo rzadko załatwia się sprawy w tak szybkim terminie.

Zobacz: Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Przyśpieszenie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jednak szereg usprawnień procedury. Dzięki nim postępowanie ma być szybsze i sprawniejsze. Do takich usprawnień należy zaliczyć obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew, prekluzję dowodową, możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym.

Odpowiedź na pozew

W sprawach gospodarczych pozwany ma obowiązek wnieść odpowiedź na pozew. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia mu pozwu. Odpowiedź wniesiona po upływie tego terminu podlega zwrotowi i nie wywołuje skutków prawnych.

Obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew oraz zakreślenie w tym celu krótkiego terminu bez wątpienia przyczyniają się do usprawnienia i przyśpieszenia procesu.

Zobacz: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Prekluzja dowodowa

Zarówno powód jak i pozwany muszą przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie w pierwszym piśmie procesowym. Jeżeli tego nie uczynią nie mogą powoływać się na nie w dalszej części procesu. Od zasady tej istnieje jednak wyjątek.

Wprowadzenie prekluzji dowodowej ma również na celu przyśpieszenie postępowania. Sąd bowiem już na samym początku sprawy ma zgromadzony cały materiał dowodowy potrzebny w sprawie. Wie jakie strony chcą przeprowadzić dowody.

Możliwość wydania orzeczenia na posiedzeniu niejawnym

Zasadą jest, że sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym bez wcześniejszego przeprowadzenia rozprawy. Z taką sytuacją mamy jednak do czynienia w postępowaniu gospodarczym. Sąd na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego oraz pism stron może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym.

Strona może jednak sprzeciwić się temu. Musi jednak w pierwszym piśmie procesowym wnieść o przeprowadzenie rozprawy.

Podsumowanie

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza wiele zapisów umożliwiających przyśpieszenie postępowania. Rzeczywistość jest jednak inna.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.
Zgodnie z przepisami prawa sądy powinny rozpatrywać sprawy gospodarcze w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia pozwu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK