| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

W postępowaniu przed sądem strony muszą zadbać o zawiadamianie sądu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Jakie skutki wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku?

Przepisy nakładają na strony postępowania i ich przedstawicieli obowiązek zawiadamiania sądu o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania (art. 136 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu. Przepisu o pozostawieniu w aktach sprawy pisma sądowego ze skutkiem doręczenia w razie niedopełnienia przez stronę postępowania obowiązku zawiadomienia sądu o miejscu zamieszkania nie stosuje się do doręczenia skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Porównaj: Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu. W takiej sytuacji, jeżeli strona zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrzynki pocztowej, a nie zawiadomiła sądu o zmianie tego adresu, pisma sądowe pozostawia się również w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Zasada ta nie dotyczy spraw związanych z doręczeniem skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Polecamy serwis Spółki

Możliwość pozostawienia pisma sądowego w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia nie znajduje zastosowania do pierwszego pisma doręczonego stronie przez sąd (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt IV CZ 7/09).

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu.
Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK