| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

W postępowaniu przed sądem strony muszą zadbać o zawiadamianie sądu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Jakie skutki wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku?

Przepisy nakładają na strony postępowania i ich przedstawicieli obowiązek zawiadamiania sądu o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania (art. 136 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu. Przepisu o pozostawieniu w aktach sprawy pisma sądowego ze skutkiem doręczenia w razie niedopełnienia przez stronę postępowania obowiązku zawiadomienia sądu o miejscu zamieszkania nie stosuje się do doręczenia skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Porównaj: Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu. W takiej sytuacji, jeżeli strona zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrzynki pocztowej, a nie zawiadomiła sądu o zmianie tego adresu, pisma sądowe pozostawia się również w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Zasada ta nie dotyczy spraw związanych z doręczeniem skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Polecamy serwis Spółki

Możliwość pozostawienia pisma sądowego w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia nie znajduje zastosowania do pierwszego pisma doręczonego stronie przez sąd (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt IV CZ 7/09).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu.
Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK