| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie?

Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie?

W niektórych przypadkach możliwe jest dochodzenie przez powoda jednym pozwem kilku roszczeń. Jeżeli powód zdecyduje się dochodzić kilku roszczeń jednoczenie wartość przedmiotu sporu stanowi suma wszystkich dochodzonych roszczeń.

Kiedy można dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń?

Powód zgodnie z normą zawartą w art. 191 Kodeksu postępowania cywilnego może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli:

  • nadają się one do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń, a ponadto
  • gdy roszczenia są różnego rodzaju – o tyle tylko, o ile dla któregokolwiek z tych roszczeń nie jest przewidziane postępowanie odrębne ani też nie zachodzi niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Zobacz także: Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Z kolei przewidziana w art. 21 Kodeksu postępowania cywilnego zasada nakazuje w takim przypadku określić wartość przedmiotu sporu poprzez zliczenie wartości każdego z roszczeń.

Zgodnie z art. 21 Kodeksu postępowania cywilnego zliczeniu podlega wartość kilku roszczeń dochodzonych przez powoda, a nie wartość roszczeń kilku powodów (postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lipca 2000 r. I PZ 50/2000). Zasady obliczania wartość przedmiotu sporu określonej w wyżej przywołanym przepisie nie można zastosować gdy powód zgłosił w pozwie roszczenia przemienne lub ewentualne.

Polecamy serwis Umowy

Kiedy należy zastosować zasadę zliczania wartości roszczeń?

W postanowieniu z dnia 21 lutego 1969 r. (I CZ 5/69) Sąd Najwyższy uznał, że w postępowaniu nakazowym żądana w pozwie suma z tytułu kosztu blankietu wekslowego (opłata skarbowa) jest - podobnie jak żądana suma z tytułu wierzytelności wekslowej - roszczeniem głównym i dlatego wchodzi ona do wartości przedmiotu sporu według zasady przewidzianej w art. 21 Kodeksu postępowania cywilnego. Z kolei fakt, że powodowie dochodzą swoich roszczeń w jednym postępowaniu, nie oznacza, że ich wartość powinna być zsumowana dla ustalenia wartości przedmiotu zaskarżenia, gdy skargę kasacyjną również wnoszą wspólnie (postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 maja 2006 r. I CSK 92/2006).

Powód postanowił dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty. Zgłoszone roszczenia nadają się do tego samego trybu postępowania, jak również jeden sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń. Co będzie stanowić wartość przedmiotu sporu? Zgodnie z art. 21 Kodeksu postępowania cywilnego należy zliczyć wartość dochodzonych roszczeń. Konsekwentnie za podstawę obliczenia opłaty należy przyjąć ogólną wartość połączonych roszczeń, a nie każdego z nich oddzielnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK