| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Kiedy można sprostować wyrok

Jeżeli sąd sam dostrzeże w wyroku niedoskonałości, błędy pisarskie albo rachunkowe lub tez inne oczywiste omyłki pisarskie – sam z urzędu może je sprostować. O sprostowaniu, sąd może postanowić na posiedzeniu niejawnym; o czym umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Z kolei dalsze odpisy i wypisy powinny być już zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu. Jeżeli sprawa toczy się przed sądem drugiej instancji, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji.

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Porównaj: Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew

Przykłady błędów, które sąd może sprostować:

  • błędne obliczenie wysokości zasądzonego roszczenia,
  • błędna nazwa lub adresu pozwanego.
  • Błąd rachunkowy to taki błąd który wynika z niewłaściwego zsumowania, odjęcia poszczególnych pozycji, iloczynu, ilorazu lub też błąd w procentowym wskaźniku.
  • Błąd pisarski to niedokładność jak choćby błędne oznaczenie imienia nazwiska strony, nawet w przypadku gdy jest ono zgodne w podanym w pozwie, ale jeśli jest niewątpliwe, że strona biorąca udział w procesie nosi w rzeczywistości imię w innym brzmieniu, to też błędny zapis nazwy spółki.

Uzupełnienie wyroku

Uzupełnienie wyroku następuje na wniosek strony, która uprawniona jest do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia. Uzupełnienie wyroku jest możliwe tylko w przypadku jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku następuje tylko na wniosek zainteresowanej strony, sąd nie uzupełni wyroku z urzędu. Orzeczenie uzupełniające wyrok również zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności. 

Podstawą do żądania uzupełnienia wyroku jest sytuacja gdy strona wnosiła o zasądzenie odsetek, a sąd pominął to rozstrzygnięcie w wyroku.

Polecamy serwis Windykacja

Wykładnia wyroku

Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści.

Aktualizacja: 13.10.2011

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.
Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2012-12-23 11:42 Zgłoś

Sąd Rejonowy wydał orzeczenie o separacji i odrzucił żądanie o zasądzenie na rzecz żony alimentów, mając dowód, że jej dochód, przewyższa kilkakrotnie moją rentę. Żona się odwołała okłamując sąd drugiej instancji, iż nie posiada żadnych dochodów, i sąd okręgowy, nie zapoznawszy się z dokumentacją, przyznał jej alimenty. Mimo, że ona pracuje w Niemczech i zarabia miesięcznie około 1500Euro(6000zł). Żona jest kobietą zdrową, po 50-tce i nawet nie rejestrowała się w Urzędzie Pracy. Sąd orzekł opłatę alimentów na nią 400zł., z renty inwalidzkiej jaką pobieram w wys.840zł. Nie może tak być, by inwalida z "jałmużny" musiał utrzymywać zdrowego bogatego człowieka... Tylko dlatego, że jest kobietą? Jestem po rozległym zawale i jedyną czynnością fizyczną, może być nie długi spacer, więc nie mogę podjąć żadnej pracy, nawet nie mam siły chodzić po śmietnikach. Na same leki wydaję ok. 200zł. Wyprowadziłem się od żony i za wynajęcie pokoju płacę 400zł.Więc zostanie mi 40zł.na dobry sznur...Czy mam jakieś wyjście prawne, czy tylko samobójstwo...(?) brak leków i jedzenia...- to przecież eutanazja, która jest jeszcze w Polsce zakazana(ale czy sąd o tym wie?)... Proszę o pomoc prawną, przecież tak nie można postępować z ludźmi...

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Marta Domagała

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »