| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Kiedy można sprostować wyrok

Jeżeli sąd sam dostrzeże w wyroku niedoskonałości, błędy pisarskie albo rachunkowe lub tez inne oczywiste omyłki pisarskie – sam z urzędu może je sprostować. O sprostowaniu, sąd może postanowić na posiedzeniu niejawnym; o czym umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Z kolei dalsze odpisy i wypisy powinny być już zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu. Jeżeli sprawa toczy się przed sądem drugiej instancji, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji.

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Porównaj: Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew

Przykłady błędów, które sąd może sprostować:

  • błędne obliczenie wysokości zasądzonego roszczenia,
  • błędna nazwa lub adresu pozwanego.
  • Błąd rachunkowy to taki błąd który wynika z niewłaściwego zsumowania, odjęcia poszczególnych pozycji, iloczynu, ilorazu lub też błąd w procentowym wskaźniku.
  • Błąd pisarski to niedokładność jak choćby błędne oznaczenie imienia nazwiska strony, nawet w przypadku gdy jest ono zgodne w podanym w pozwie, ale jeśli jest niewątpliwe, że strona biorąca udział w procesie nosi w rzeczywistości imię w innym brzmieniu, to też błędny zapis nazwy spółki.

Uzupełnienie wyroku

Uzupełnienie wyroku następuje na wniosek strony, która uprawniona jest do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia. Uzupełnienie wyroku jest możliwe tylko w przypadku jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku następuje tylko na wniosek zainteresowanej strony, sąd nie uzupełni wyroku z urzędu. Orzeczenie uzupełniające wyrok również zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności. 

Podstawą do żądania uzupełnienia wyroku jest sytuacja gdy strona wnosiła o zasądzenie odsetek, a sąd pominął to rozstrzygnięcie w wyroku.

Polecamy serwis Windykacja

Wykładnia wyroku

Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści.

Aktualizacja: 13.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.
Wniosek o sprostowanie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Wniosek taki nie podlega opłacie.

Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ24
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem Infor.pl »