| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Mediacja > Jakie uprawnienia ma arbiter w sądzie polubownym

Jakie uprawnienia ma arbiter w sądzie polubownym

Podobnie jak w mediacji gdzie główną postacią kontrolującą przebieg postępowania jest mediator tak w arbitrażu arbiter sprawuję pieczę nad właściwym tokiem rozstrzygnięciem sprawy. Arbitraż jednak posiada swoją odrębną charakterystykę, co wpływa na rolę arbitra w postępowaniu.

O ile w mediacji mediator jest osobą odpowiadającą za właściwą komunikację między stronami i zapobieganiem naruszenia zasad mediacji, o tyle arbiter pełni rolę sędziego rozstrzygającego odgórnie o odpowiedzialności danej strony. Związanie takim rozstrzygnięciem wynika nie tylko z prawa ale bardziej z woli stron wyrażonej w klauzuli arbitrażowej.

Przeczytaj koniecznie: Wybierając mediacje lub arbitraż - porada

Kodeks postępowania cywilnego określa zasady wyboru arbitra lub arbitrów przez strony przy arbitrażu ad hoc. Co do zasady arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na narodowość- nie może być nim jednak sędzia chyba, że w stanie spoczynku. Strony mogą w klauzuli arbitrażowej wyznaczyć liczbę arbitrów, sposób ich wyznaczenia albo wskazać konkretne osoby jako arbitrów.

Polecamy: Sąd

Podczas postępowania arbitrzy działający razem jako sąd polubowny mają szereg uprawnień umożliwiających skuteczne rozwiązanie sporu między stronami:

  • sąd polubowny może orzekać o swej właściwości, w tym o istnieniu, ważności albo skuteczności zapisu na sąd polubowny.
  • w braku odmiennego uzgodnienia stron, sąd polubowny może, z zastrzeżeniem przepisów ustawy, prowadzić postępowanie w taki sposób, jaki uzna za właściwy.
  • w braku odmiennego uzgodnienia stron, sąd polubowny niezależnie od ustalonego miejsca postępowania może wyznaczyć posiedzenie w każdym miejscu, jakie uzna za stosowne dla odbycia narady arbitrów albo dla przeprowadzenia dowodów.
  • w braku odmiennego uzgodnienia stron, sąd polubowny decyduje o tym, czy przeprowadzić rozprawę w celu przedstawienia przez strony twierdzeń lub dowodów na ich poparcie, czy też postępowanie będzie prowadzone na podstawie dokumentów i innych pism, bez wyznaczania rozprawy. Jeżeli strony wyznaczyły, że rozprawa nie będzie wyznaczana, wówczas sąd polubowny ma obowiązek wyznaczyć rozprawę na żądanie z jednej z stron.
  • sąd polubowny może przeprowadzić dowód z przesłuchania świadków, z dokumentów, oględzin, a także inne konieczne dowody, bez stosowania środków przymusu.
  • w braku odmiennego uzgodnienia stron, sąd polubowny może także wyznaczyć biegłego lub biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii a także zażądać od strony dostarczenia biegłemu odpowiednich informacji lub przedstawienia mu albo udostępnienia do zbadania dokumentów lub innych przedmiotów.
  • sąd polubowny może zwrócić się o przeprowadzenie dowodu lub wykonanie innej czynności, której sąd polubowny nie może wykonać, do sądu rejonowego, w którego okręgu dowód lub czynność powinna być przeprowadzona.

Większość uprawnień sądu polubownego jest ograniczonych wolą stron, od których zależy, jakie regulacje kodeksowe będą miały zastosowanie.

Michał Zdrojewski

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość uprawnień sądu polubownego jest ograniczonych wolą stron, od których zależy, jakie regulacje kodeksowe będą miały zastosowanie.
Większość uprawnień sądu polubownego jest ograniczonych wolą stron, od których zależy, jakie regulacje kodeksowe będą miały zastosowanie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK