| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca posiadający zaległości składkowe otrzyma zasiłek?

Czy przedsiębiorca posiadający zaległości składkowe otrzyma zasiłek?

Przedsiębiorca, którego zaległości składkowe w dniu wypadku przekraczają 6,60 zł nie jest uprawniony do pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Kiedy przedsiębiorca otrzyma przysługujące mu świadczenie?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym przedsiębiorcy opłacającemu składki na ubezpieczenia z tytułu wypadku przy pracy lub wystąpienia choroby zawodowej. Jest to zatem świadczenie, które stanowi rekompensatę za przejściową utratę zarobków, związanych z prowadzoną przez ubezpieczonego działalnością. Na podstawie art. 8 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U.2009.167.1322) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu d pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jednakże należy pamiętać, ze zasiłek chorobowy nie przysługuje a okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy. Przysługuje on w wysokości 100% podstawy wymiaru po uiszczaniu stosownej kwoty składek przez płatnika na ubezpieczenia wypadkowe.


Utrata prawa do zasiłku


Przedsiębiorca - płatnik składek na ubezpieczenia wypadkowe traci prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu wypadku lub choroby zawodowej w przypadku zalegania z opłacaniem składek. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i osobom z nim współpracującym nie przysługują w razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł. W przypadku wystąpienia zadłużenia utrata prawa do świadczeń występuje do czasu spłaty całości zadłużenia. Jeżeli zaległości w opłacaniu składek nie zostaną uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych świadczeń z tytułu choroby zawodowej następuje przedawnienie prawa do zasiłku chorobowego. W przypadku spłaty zadłużenia świadczenie zostanie przyznane przedsiębiorcy za cały okres niezdolności do pracy. Zatem w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą  utrata prawa do świadczeń pieniężnych będzie dotkliwą sankcją, bowiem przez okres niezdolności do pracy nie będą uzyskiwali własnych dochodów.


Zobacz również:
Indywidualna interpretacja ZUS


Zawieszenie wykonywania działalności a prawo do zasiłku


Przedsiębiorca, który uległ wypadkowi a następnie zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej nie jest pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego z tytułu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Zgodnie z art. 7 ustawy w przypadku ustalania prawa do świadczeń oraz przy ich wypłacie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512).  Wobec tego przedsiębiorca, którego tytuł ubezpieczenia ustał i jest niezdolny do pracy będzie przysługiwał wedle tych samych zasad jakie są stosowane przy ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Jednakże od tej zasady ustawa przewiduje pewne wyjątki. Zgodnie bowiem  art. 13 wspomnianej ustawy zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:


1) ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

2) kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,

3) nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia,

4) jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

5) podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,

6) jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK