REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Monika Pązik

REKLAMA

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?

Osoby rozpoczynające prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zmuszone opłacać składki na powszechnych zasadach mogą być znacznie obciążone finansowo. Dlatego ustawodawca w stosunku do początkujących przedsiębiorców przewidział preferencyjną podstawę wymiaru składki, z zastrzeżeniem spełnienia określonych prawem warunków. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o działalności gospodarczej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz.U.2009.205.1585). Obniżona składka nie dotyczy wyłącznie dwóch rodzajów ubezpieczeń, bowiem ma ona zastosowanie również do składek na ubezpieczenia wypadkowe i dobrowolne ubezpieczenia chorobowe. Objęcie przedsiębiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na jego wniosek od dnia w nim wskazanego, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek złożono.

REKLAMA


Zobacz również: Opłacanie składek ZUS


Wyjątki w zakresie kryterium podmiotowego


Preferencyjne składki są stosowane w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Należy jednak zaznaczyć, ze nie będą one miały zastosowania w stosunku do innych osób, które zalicza się do prowadzących działalność gospodarczą zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy, a w tym:


1. twórców i artystów,


2. osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


a. w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b. z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,


3. wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;


4. osób prowadzących niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty.

 


Dodatkowo art. 18a ust. 2 ustawy wskazuje na przedsiębiorców, w stosunku do których opłacanie składek preferencyjnych według ustalonej podstawy nie ma zastosowania. Wskazana regulacja odnosi się do przedsiębiorców, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność oraz wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Kontynuowanie działalności a składki preferencyjne


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 29 września 2011 r. (WPI/200000/451/646/2011) wskazał, iż przepis art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie także do osób, które po dopełnieniu obowiązku uzyskania odpowiedniego wpisu, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzą działalność w ramach spółki cywilnej oraz nie utraci tego prawa w przypadku kontynuowania działalności wykonywanej osobiście w ramach tego samego wpisu. Zaznaczyć należy, że początkiem 24 miesięcznego okresu stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, jest dla wnioskodawcy dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA