| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Praca w święta - kiedy jest zakazana?

Praca w święta - kiedy jest zakazana?

Wiele osób musi pracować w święta. Kiedy praca w święta jest dozwolona a kiedy zakazana?

Dni wolne od pracy

 Zgodnie z Kodeksem pracy dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

 Zakaz pracy w święta

 Praca w święta jest zakazana w placówkach handlowych. W przypadku, gdy święto przypada w niedzielę, praca w takich placówkach również jest zakazana. Należy jednak wskazać, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Zobacz: W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Prace dozwolone w święta

 W art. 15110 Kodeksu pracy określono wykaz prac dopuszczalnych w niedziele i święta.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:


1.      w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,


2.      w ruchu ciągłym,


3.      przy pracy zmianowej,


4.      przy niezbędnych remontach,


5.      w transporcie i w komunikacji,


6.      w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,


7.      przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,


8.      w rolnictwie i hodowli,


9.      przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:


a.       zakładach świadczących usługi dla ludności,


b.      gastronomii,


c.       zakładach hotelarskich,


d.      jednostkach gospodarki komunalnej,


e.       zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,


f.       jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,


g.      zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,


10.  w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zobacz:  Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

reklama

Aktualizacja: 03.02.2014

Autor:

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »