| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy każdego zleceniobiorcę trzeba zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r.

Czy każdego zleceniobiorcę trzeba zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r.

W naszej firmie pracuje kilkunastu zleceniobiorców. Tylko część z nich podlega ubezpieczeniom społecznym. Dla pozostałych osób praca na zlecenie jest pracą dodatkową i opłacamy za nich tylko składkę zdrowotną. Większość zleceniobiorców pracuje poza firmą, dlatego nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Czy od stycznia 2010 r. mamy zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego wszystkich zleceniobiorców?


RADA

Nie. Od 1 stycznia 2010 r. do ubezpieczenia wypadkowego należy zgłosić tylko tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zleceniobiorcy, za których płacą Państwo tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie będą podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu od 1 stycznia 2010 r.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się zasady obejmowania ubezpieczeniem wypadkowym osób, które podlegają ubezpieczeniom jako zleceniobiorcy. Są to osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego odnoszące się do zleceniobiorców, a także osoby współpracujące z osobami pracującymi na podstawie takich umów.

Do 31 grudnia 2009 r. ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe w przypadku tych zleceniobiorców, którzy łącznie spełniają warunki wymienione w art. 12 ust. 1 i 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj.:

• podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz

• wykonują pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Zobacz kalkulator składki wypadkowej >>

Od 1 stycznia 2010 r. wyłączenie obowiązku ubezpieczenia wypadkowego w przypadku zleceniobiorców, którzy pracują poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, przestanie obowiązywać. Oznacza to, że od tego dnia do ubezpieczenia wypadkowego trzeba zgłosić każdego zleceniobiorcę, który podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - bez względu na to, gdzie wykonuje zlecenie. Nie ma znaczenia, czy zleceniobiorca podlega tym ubezpieczeniom obowiązkowo czy dobrowolnie.

PRZYKŁAD

W firmie X pracuje dwóch zleceniobiorców. Jeden z nich podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ponieważ poza pracą na zlecenie nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Drugi zleceniobiorca pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W związku z tym z umowy zlecenia tylko jedna osoba jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Drugi zleceniobiorca postanowił, że chce podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 1 stycznia 2010 r. Dlatego od tej daty obaj zleceniobiorcy będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, niezależnie od tego, czy wykonują zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę czy w innym miejscu.

Płatnik składek, który obecnie zgłasza do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zleceniobiorcę, który pracuje poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, musi pamiętać, żeby zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r. W tym celu powinien:

• wyrejestrować zleceniobiorcę z dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 stycznia 2010 r.,

• zgłosić zleceniobiorcę od 1 stycznia 2010 r. do tych samych ubezpieczeń co wcześniej oraz dodatkowo do ubezpieczenia wypadkowego na druku ZUS ZUA.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać wzory druków ubezpieczeniowych zmienione zgodnie z nowym rozporządzeniem regulującym kwestię formularzy i kodów ubezpieczeniowych. Jeśli firma przekazuje do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe z użyciem programu „Płatnik”, od 1 stycznia 2010 r. powinna sporządzać te dokumenty na zaktualizowanych formularzach - tj. w nowej wersji „Płatnika”. Jedynie płatnicy rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób, którzy mogą przekazywać do ZUS dokumenty w formie papierowej, będą mogli używać starych formularzy do czasu wyczerpania się ich zapasów (nie dotyczy to raportu ZUS RSA i deklaracji ZUS DRA).

• art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. Nr 186, poz. 1444

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »