| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.


Do uzyskania wcześniejszej emerytury wystarczy często ukończenie wymaganego wieku i przebycie określonego stażu, w tym stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Osoby, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, nie mogą być członkami otwartego funduszu emerytalnego. A jeśli przystąpiły do takiego funduszu, muszą złożyć wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu emerytalnego, za pośrednictwem ZUS, na konto budżetu państwa.

(?) Zajmuję się sprawami kadrowymi w jednej z firm reklamowych. Pracownica, która ma 32-letni okres ubezpieczenia, w grudniu 2007 r. ukończy 55 lat. W naszej firmie pracownica jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (pracuje od 4 lat na 1/3 etatu z wynagrodzeniem 3200 zł). Jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia. Osoba ta nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Czy pracownica będzie miała prawo do wcześniejszej emerytury?

Państwa pracownica w dniu ukończenia 55 lat spełni warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej. Jednak ważne jest, aby przed dniem poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli nie później niż 31 grudnia 2008 r. spełni wszystkie warunki wymagane do przyznania emerytury:

• ukończy 55 lat,

• udokumentuje co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych (a jeżeli jest całkowicie niezdolna do pracy - 20 lat tych okresów).

Kolejnym warunkiem przyznania emerytury pracowniczej osobie, która nie jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, jest pozostawanie ostatnio przed dniem zgłoszenia wniosku o emeryturę w ubezpieczeniu pracowniczym przez okres co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym. Warunek ten nie musi być spełniony do 31 grudnia 2008 r.

Pracownica nie może być członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Jeżeli jednak przystąpiła do OFE, to może wraz z wnioskiem o emeryturę złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Państwa pracownica już dzisiaj ma wymagany staż, a 55 lat ukończy w grudniu 2007 r. Dlatego do 31 grudnia 2008 r. spełni warunki do przyznania emerytury. Nie jest również członkiem OFE. Oprócz zawartej z Państwem umowy o pracę (nie ma tu znaczenia wymiar czasu pracy) jest ubezpieczona również z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Równoczesne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz stosunku pracy nie jest przeszkodą do uznania, że ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie pracownicze. Pracownica spełni warunek ubezpieczenia pracowniczego, jeżeli będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę co najmniej do dnia złożenia wniosku o emeryturę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK