REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy realizacja polecenia przelewu po terminie płatności składek powoduje wyłączenie przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Elżbieta Łapczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą. Składając formularz zgłoszeniowy ZUS ZUA zgłosiłem się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przy opłacaniu składki za sierpień 2007 r. złożyłem w banku 10 września br. o godz. 17.30 dyspozycję obciążenia konta. Bank zrealizował ten przelew następnego dnia, czyli 11 września. Czy spowoduje to wyłączenie mnie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to czy mogę zwrócić się do ZUS z prośbą o przywrócenie tego ubezpieczenia?


REKLAMA

RADA


Jeżeli rachunek bankowy został obciążony 11 września 2007 r., to od 1 sierpnia 2007 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne za sierpień zostały opłacone po obowiązującym terminie płatności. W tej sytuacji może Pan zwrócić się do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Opłacenie składki po obowiązującym terminie powoduje wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego przedsiębiorca, który chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, powinien zwrócić szczególną uwagę na terminowość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) w pełnej wysokości.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki w formie bezgotówkowej, czyli za pomocą przelewu bankowego. Za termin dokonania zapłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek na podstawie polecenia przelewu, a nie datę złożenia w banku polecenia przelewu. Czas realizacji operacji przelewu środków pieniężnych z konta klienta banku reguluje regulamin rachunku bankowego, z którym, będąc posiadaczem rachunku, powinien się Pan zapoznać. Złożenie polecenia przelewu w ostatnim dniu terminu płatności nie gwarantuje, że przelew ten zostanie wykonany w obowiązującym terminie. W celu terminowej zapłaty składek powinien Pan składać polecenia przelewu z odpowiednim wyprzedzeniem, które zapewni obciążenie rachunku bankowego najpóźniej w ostatnim dniu terminu płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która została wyłączona z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, może zwrócić się do oddziału ZUS, w którym się rozlicza, z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Przy rozpatrywaniu wniosku ZUS bierze pod uwagę m.in. takie okoliczności, jak: przyczyna opłacenia składki po terminie, częstotliwość dokonywania wpłat po terminie, liczba dni opóźnienia, nieterminowe przekazanie składki z winy instytucji finansowej zajmującej się przekazywaniem składek (np. banku realizującego przelewy składek). ZUS wyraża zgodę na opłacenie składki po terminie tylko w uzasadnionych przypadkach, dlatego wniosek w tej sprawie powinien określać przyczyny, które uniemożliwiły dotrzymanie terminu płatności.


Jeżeli ZUS nie zgodzi się na przywrócenie terminu do opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe, a składki za następny miesiąc po miesiącu, w którym ustało ubezpieczenie chorobowe, zostaną opłacone terminowo i będą uwzględniały składkę na to ubezpieczenie, prowadzący działalność zostanie ponownie objęty ubezpieczeniem chorobowym od pierwszego dnia tego miesiąca.


PRZYKŁAD

Składki na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym ubezpieczenie chorobowe, zostały opłacone za sierpień 2007 r. 11 września zamiast 10 września 2007 r. ZUS odmówił wyrażenia zgody na przywrócenie terminu płatności, ponieważ płatnik zwracał się z taką prośbą po raz kolejny. W takim przypadku osoba ta powinna wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego i zdrowotnego, z datą 1 września na formularzu ZUS ZWUA oraz przystąpić do ubezpieczeń społecznych bez dobrowolnych ubezpieczeń chorobowego i zdrowotnego na nowo od 1 września 2007 r. na formularzu ZUS ZUA. Następnie, jeżeli osoba ta chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to z datą 1 października powinna wyrejestrować się na formularzu ZUS ZWUA z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz od 1 października 2007 r. przystąpić na formularzu zgłoszeniowym ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.


- art. 11, art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 36 ust. 14, art. 47 ust. 4b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Orzecznictwo uzupełniające:

- Zlecenie osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia spowodowanego przez tę osobę opóźnienia tym bardziej, że - jak już podniesiono - opłacanie składek obciąża ubezpieczonego i nie może on powoływać się na błąd w działaniu swojego biura rachunkowego, które tylko wylicza należną wysokość składki. (Wyrok sądu apelacyjnego z 7 lipca 2004 r., III AUa 547/03)

- Osoba składająca wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i oczekująca świadczeń od organu rentowego, zobowiązana jest do opłacania składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości. (Wyrok sądu apelacyjnego z 4 października 2000 r., III AUa 1514/99, OSA 2001/4/15)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA