| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > O podleganiu ubezpieczeniom decyduje faktyczne prowadzenie działalności

O podleganiu ubezpieczeniom decyduje faktyczne prowadzenie działalności

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w okresie faktycznego jej wykonywania. Dlatego też samo zgłoszenie zawieszenia tej działalności nie zwalnia z obowiązku opłacania składek, jeśli działalność ta jest nadal wykonywana.


Istotą działalności gospodarczej jest jej prowadzenie w sposób ciągły i zorganizowany, na własny rachunek i ryzyko osoby prowadzącej. Przedsiębiorcy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponadto, w myśl art. 13 pkt 4 tej ustawy - osoby fizyczne prowadzące działalność pozarolniczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Często daty te pokrywają się z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. Zatem, jeśli przedsiębiorca nie wystąpi o wykreślenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, to istnieje domniemanie, że nadal prowadzi on swoją działalność.


W praktyce powstają jednak kontrowersje przy czasowym zawieszeniu działalności gospodarczej. Należy bowiem podkreślić, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewiduje zawieszenia działalności gospodarczej powodującego brak obowiązku uiszczania składek ubezpieczeniowych, a więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest upoważniony do zwolnienia ubezpieczonego z tego obowiązku. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 30 listopada 2005 r. (I UK 95/05, OSNP 2006/19-20/311). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2005 r. (I UK 105/04, OSNP 2005/13/198) stwierdzając, że wykreślenie wpisu pozarolniczej działalności gospodarczej z ewidencji lub odnotowanie przerw w jej prowadzeniu powoduje - na stałe lub okresowo - ustanie obowiązku ubezpieczenia. Zgłoszenie faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić do ustania obowiązku ubezpieczenia w przypadku rzeczywistego zaistnienia przerwy w prowadzeniu tej działalności.


Powyższe oznacza, że dla istnienia obowiązkowcyh ubezpieczeń istotne znaczenie ma tylko fakt rzeczywistego wykonywania lub niewykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Nie jest więc istotne, kiedy dokonano formalnego zgłoszenia bądź wyrejestrowania działalności gospodarczej, lecz kiedy rzeczywiście rozpoczęto lub zaprzestano jej wykonywanie, gdyż samo zgłoszenie przerwy w prowadzonej działalności bez jej faktycznego zaprzestania pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania ubezpieczeniom. Podkreślić przy tym należy, że decydujące znaczenie rzeczywistego prowadzenia działalności gospodarczej dla istnienia obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne jest już poglądem ugruntowanym w orzecznictwie sądowym. Warto tu wskazać także na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 26 października 2006 r. (III AUa 873/06, Pr. Pracy 2007/6/36), gdzie stwierdzono, że zawiadomienie o wyrejestrowaniu z ubezpieczeń społecznych ma formę oświadczenia, wobec czego organ ubezpieczenia społecznego nie może odmówić jego przyjęcia, ale może dokonać weryfikacji zasadności i zgodności z prawem czynności podejmowanych przez ubezpieczonego. Zatem ZUS nie może nie przyjąć oświadczenia przedsiębiorcy np. o zawieszeniu działalności gospodarczej, nie jest ono jednak dla niego wiążące i może dokonać sprawdzenia, czy przedsiębiorca faktycznie zaprzestał prowadzenia swej działalności. W zależności zaś od dokonanych ustaleń może np. stwierdzić obowiązkowe podleganie ubezpieczeniom przyjmując, że zgłoszenie zaprzestania działalności było sprzeczne ze stanem faktycznym. Warto też zaznaczyć, że w razie sporu przed sądem, to na przedsiębiorcy odwołującym się od decyzji ZUS będzie spoczywał ciężar udowodnienia faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK