REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Monika Pązik

REKLAMA

Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Istotne jest, że podatnicy mają obowiązek obliczania podatku bez wzywania organu podatkowego.

Podstawową regułą przy obliczaniu podatku jest tzw. zasada samo obliczania podatku przez podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatek obliczany jest przez płatnika. Wskazany system ma na celu odciążenie organów podatkowych od czynności związanych z naliczeniem i poborem podatku. Jednakże samo obliczanie podatku nie zwalnia organów od przeprowadzania kontroli poprawności działania podatnika. Jeżeli zatem podatnik nie obliczy i nie opłaci w terminie podatku, wówczas obowiązek podatkowy zostanie przekształcony w zobowiązanie podatkowe, które stanie się zaległością podatkową. Następnie podatnik będzie zmuszony do zapłacenia odsetek za zwłokę.

REKLAMA

Zapłata podatku

REKLAMA

Art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uzależnia dokonanie czynności prawnych od zapłaty podatku. Przepisy ordynacji podatkowej uznają termin zapłaty podatku jako dzień jego pobrania a nie odprowadzenia na rachunek właściwego organu podatkowego. W przypadku zwolnienia z podatku danej czynności cywilnoprawnej, wówczas należy sporządzić odpowiednią adnotację na dokumentach stwierdzających jej dokonanie o niepobieraniu podatku. Ponadto należy wskazać podstawę prawną bądź decyzję naczelnika urzędu skarbowego.

Płatnicy ponoszą odpowiedzialność według zasad ogólnych co oznacza, iż odpowiadają całym swoim majątkiem za podatek niepobrany bądź podatek niewpłacony. Jeżeli organ podatkowy stwierdzi naruszenie obowiązków płatnika, wówczas wyda decyzję o jego odpowiedzialności i wskaże wysokość niepobranego bądź niewpłaconego podatku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwrot podatku

Istnieją wyjątki wskazane w ustawie, kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi. Zwrot obejmuje całą kwotę podatku, a nie jedynie jego część. Zwrot podatku następuje, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1.uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna). Jednakże nie oznacza to, iż nieważność bezwzględna czynności nie wiąże się z uprawnieniem stron do żądania zwrotu nienależnie zapłaconych kwot ze względu na milczenie ustawy (wyr. WSA w Warszawie, III SA/Wa 1901/06). Czynność bezwzględnie nieważna powinna zostać orzeczona wyrokiem sądu i uznana za nieważną, która będzie skutkowała powstaniem nadpłaty,

2. nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej,

REKLAMA

3. podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot stanowi różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców,

4. nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Nie można jednak uwzględnić wniosku o wpis hipoteki, jeżeli przed rozpoznaniem wniosku użytkowanie wieczyste przeszło z dłużnika na rzecz innej osoby, chyba że wyraziła ona zgodę na obciążenie nieruchomości (post. SN, II CK 561/04).

Zobacz również: Czy nowy przedsiębiorca może obniżyć podatek przy zakupie samochodu?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA