| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi.

RADA

Właściciel warsztatu samochodowego, który świadczy usługi naprawy samochodów z wykorzystaniem części i akcesoriów własnych, ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy kwotę 20 000 zł. Jeżeli właściciel warsztatu oprócz usług naprawy samochodów będzie dokonywał dostawy części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, ma obowiązek od początku prowadzić ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani, co do zasady, prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Od obowiązku tego przewidziano jednak kilka zwolnień. Zostały one wymienione w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zobacz: Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

Należy jednak zwrócić uwagę, że w § 4 ust. 1 tego rozporządzenia wymienione zostały czynności, które wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej (nie mogą korzystać z przewidzianych w rozporządzeniu zwolnień). Znalazła się wśród nich dostawa silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Wśród wyłączeń ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie znalazły się usługi w zakresie obsługi i napraw samochodów osobowych (PKWiU 50.20.1) oraz usługi w zakresie obsługi i napraw pozostałych pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.20.2). W konsekwencji świadczenie takich usług może korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów podlegających obowiązkowi ewidencjonowania (u podatników rozpoczynających działalność w 2010 r. limit ten wynosi 20 000 zł - § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Zobacz: Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Możliwość korzystania za zwolnienia dotyczy również sytuacji, gdy do wykonywania usług naprawy samochodów podatnicy wykorzystują nabywane przez siebie części samochodowe (m.in. towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. W postanowieniu Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 3 sierpnia 2007 r. (sygn. 1471/VTR1/443-39/07/MF) czytamy, że (...) strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem jeżeli Strona, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, świadczy usługę naprawy samochodu przy wykonaniu której zużyła części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to należy uznać, iż w takim przypadku ma miejsce świadczenie usługi a nie dostawa towaru. W związku z powyższym w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 pkt 4 ww. rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących (obecnie § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - przyp. autora).

Zobacz: Skąd wziąć kasę fiskalną?

A zatem podatnik otwierający w 2010 r. warsztat samochodowy (rozpoczynający prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług naprawy samochodów) - jeśli będzie się powstrzymywał od dostaw wymienionych części samochodowych (co nie wyklucza świadczenia usług naprawy z ich wykorzystaniem) - nie będzie musiał od razu posiadać kasy rejestrującej. Jej posiadanie stanie się konieczne dopiero wtedy, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął 1 marca 2010 r. działalność gospodarczą w zakresie naprawy pojazdów. Usługi te podatnik będzie głównie świadczył na rzecz osób „prywatnych”. Podatnik ten nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz wyłącznie świadczył usługi naprawy pojazdów (często wykorzystując do tego różnego rodzaju części samochodowe).

W tej sytuacji podatnik nie będzie musiał od razu posiadać zainstalowanej kasy rejestrującej. Dopiero przekroczenie przez niego limitu 20 000 zł spowoduje konieczność zainstalowania kasy rejestrującej. Na przykład gdyby limit 20 000 zł został przez podatnika przekroczony 4 maja 2010 r., od następnego dnia, tj. od 5 maja 2010 r., każda usługa naprawy wykonana na rzecz osoby „prywatnej” powinna być zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473

• § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 224, poz. 1797

Zobacz: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »