REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien postąpić podatnik, który nie zgadza się z ustaleniami kontroli

Marta Wysocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po przeprowadzonej kontroli otrzymałem protokół kontroli. Niezupełnie się z nim zgadzam. Jak powinienem postąpić, jeżeli zdecyduję się zakwestionować ustalenia kontroli w całości lub w części?

RADA

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli pytanie dotyczy kontroli skarbowej, to mimo że zamierza Pan kwestionować w całości lub w części protokół kontroli skarbowej, powinien Pan skorygować deklarację w sposób wskazany w protokole kontroli. Jednocześnie powinien Pan złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli. Jeżeli nie złoży Pan korekty deklaracji uwzględniającej postanowienia protokołu kontroli, po upływie dwóch tygodni nie będzie Pan już mógł złożyć korekty. Wówczas narazi się Pan na wszczęcie postępowania podatkowego. Jeżeli organ kontrolujący uzna Pana zastrzeżenia lub wyjaśnienia złożone do protokołu kontroli, będzie Pan mógł ponownie złożyć korektę. Takie podwójne korekty są wymuszone przez przepisy proceduralne. Przepisy te na złożenie korekt i zastrzeżeń do protokołu kontroli skarbowej dają ten sam 14-dniowy termin.

Inaczej jest w przypadku kontroli podatkowej. Ta kontrola nie zakreśla terminu 14 dni na złożenie korekt deklaracji i wyjaśnień do protokołu kontroli. W związku z tym, jeżeli była u Pana przeprowadzana kontrola podatkowa, powinien Pan złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli w ciągu 14 dni od otrzymania protokołu kontroli. Po otrzymaniu odpowiedzi od organu podatkowego może Pan ewentualnie złożyć korektę. Jeżeli nadal nie będzie się Pan zgadzał ze stanowiskiem organu podatkowego i nie złoży Pan korekt w całości uwzględniających stanowisko organu podatkowego, w ciągu 6 miesięcy od zakończenia kontroli może zostać wobec Pana wszczęte postępowanie podatkowe.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami doręczonego protokołu kontroli, może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe (art. 291 § 1 Ordynacji podatkowej; dalej: O.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożenie zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu jest bardzo ważne. W takim przypadku organ podatkowy lub skarbowy uzyskuje informację, że skontrolowany (podatnik) kwestionuje wynik kontroli (art. 291 § 3 O.p.). Kontrolowany (podatnik), który nie wnosi zastrzeżeń/wyjaśnień, równocześnie pozbawia się możliwości wyjaśnienia sprawy przed wszczęciem postępowania podatkowego. Kontrolowany może oczywiście składać takie wyjaśnienia w ramach postępowania podatkowego. Nie może już jednak wówczas kwestionować ustaleń wynikających z protokołu. Zatem skontrolowany podatnik, który nie zgadza się z zaprezentowanymi w protokole wnioskami i zamierza podważyć ustalenia inspektora, powinien złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli w ww. terminie.

Jak złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli

Ordynacja podatkowa nie zawiera szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać wyjaśnienia bądź zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej. Należy przyjąć, że podatnik powinien wystosować pismo procesowe o charakterze niesformalizowanym, w którym podniesie zarzuty odnoszące się do naruszenia prawa materialnego (przez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie) lub procedury kontrolnej. Pismo takie powinno zawierać dane podatnika składającego zastrzeżenia do protokołu, w tym jego adres (adres siedziby) oraz podpis podatnika bądź jego reprezentanta. Należy również wskazać, której kontroli dotyczą zarzuty i które z przepisów prawa zostały naruszone przez kontrolujących (art. 168 i art. 291 O.p.).

Kontrolujący ma obowiązek rozpatrzyć złożone przez podatnika zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania. Po rozpatrzeniu sprawy kontrolujący zawiadamia podatnika o sposobie załatwienia sprawy, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia podatnika nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym (art. 291 § 2 O.p.).

Jeśli w przewidzianym terminie podatnik nie złoży wyjaśnień lub zastrzeżeń, organ podatkowy przyjmuje, że podatnik nie kwestionuje ustaleń kontroli (art. 291 § 3 O.p.).

Przykładowy wzór pisma w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu kontroli

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po przeprowadzonej kontroli podatnik może naprawić błędy wykazane w protokole kontroli i przeprowadzić korektę błędnych rozliczeń podatkowych (oczywiście z założeniem, że zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole kontroli). W trakcie kontroli podatkowej złożenie korekty jest niemożliwe. Uprawnienie do skorygowania deklaracji jest bowiem zawieszone na czas trwania kontroli prowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego - w zakresie objętym kontrolą (art. 81b § 1 pkt 1 O.p.). Nawet jeśli podatnik złoży w urzędzie skarbowym deklaracje korygujące, nie będą one prawnie skuteczne.

Sytuacja podatników po przeprowadzeniu kontroli skarbowej

W przypadku kontroli skarbowej kontrolowany (podatnik) ma prawo skorygowania deklaracji podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli (art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej). Kontrolowany (podatnik) powinien zostać pouczony o tym uprawnieniu w treści protokołu kontroli (art. 14c ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej).

Kontrolowany (podatnik), który dokona korekty pokontrolnej, powinien:

• zawiadomić o tym fakcie organ kontroli nie później niż w terminie 3 dni od dnia złożenia korekty,

• uzasadnić na piśmie przyczyny korekty oraz wskazać, że korekta jest związana z postępowaniem prowadzonym przez organ kontroli skarbowej.

Organ kontroli skarbowej zostanie też poinformowany o korekcie przez właściwy urząd skarbowy, do którego korekta została złożona. Fakt złożenia korekty nie umknie więc uwadze organu kontroli.

Jeżeli korekta obejmie wszystkie ustalenia kontroli, to organ kontroli skarbowej zakończy postępowanie kontrolne wynikiem kontroli. Jeżeli kontrolowany podatnik złoży korektę pokontrolną po upływie 14 dni od doręczenia protokołu kontroli, korekta będzie bezskuteczna, a wobec podatnika zostanie wszczęte postępowanie podatkowe (art. 14c ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej).

W sytuacji gdy kontrolę prowadzi urząd kontroli skarbowej na podstawie przepisów ustawy o kontroli skarbowej, kontrolowany (podatnik) ma prawo złożenia korekty deklaracji podatkowej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli (art. 14c ustawy o kontroli skarbowej). Problem w tym, że zastrzeżenia (wyjaśnienia) również powinien złożyć w terminie 14 dni od otrzymania protokołu kontroli (art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej w zw. z art. 290 Ordynacji podatkowej). Nawet jeśli założymy, że kontrolowany (podatnik) przygotuje zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu i niezwłocznie złoży je do organu podatkowego, to i tak nie ma szansy, by otrzymał odpowiedź w terminie krótszym niż 14 dni. Jest to równoznaczne z tym, że nie zdąży w ustawowym terminie 14 dni złożyć korekty deklaracji.

Ze względu na niespójne przepisy prawa kontrolowany (podatnik) jest zmuszony dokonać wyboru: albo zaakceptuje ustalenia urzędu kontroli skarbowej zapisane w protokole w całości i dokona korekty deklaracji, albo zakwestionuje ustalenia zawarte w protokole.

Dlatego w praktyce kontrolowani (podatnicy) stosują następujące rozwiązanie. Najpierw robią korektę zeznania podatkowego, która uwzględnia ustalenia protokołu kontroli (bo w ten sposób nie pozbawiają się prawa do złożenia korekty), a dopiero po otrzymaniu odpowiedzi z urzędu kontroli skarbowej na złożone zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli robią ponowną korektę.

Należy zauważyć, że gdy kontrolowany złoży częściową korektę deklaracji (która nie obejmie całości ustaleń w protokole), postępowanie podatkowe i tak zostanie wszczęte. Postępowanie podatkowe nie zostanie wszczęte tylko wtedy, gdy podatnik złoży korekty deklaracji w całości uwzględniające ujawnione w trakcie kontroli nieprawidłowości (art. 165b O.p.).

Sytuacja podatników po przeprowadzeniu kontroli podatkowej

W nieco lepszej sytuacji są podatnicy, których kontroluje urząd skarbowy. Otóż zgodnie z art. 291 Ordynacji kontrolowany (podatnik), który nie zgadza się z ustaleniami protokołu, może w ciągu 14 dni od jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując wnioski dowodowe. Kontrolujący ma obowiązek je wyjaśnić. Organ podatkowy musi rozpatrzyć te zastrzeżenia w ciągu 14 dni od ich otrzymania oraz zawiadomić podatnika o sposobie ich załatwienia. Gdy złożone przez kontrolowanego wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu kontroli zostaną w całości uwzględnione przez kontrolujących, postępowanie podatkowe wobec podatnika nie zostanie wszczęte (art. 165b O.p.).

Przepisy Ordynacji regulujące postępowanie po zakończeniu kontroli podatkowej nie zakreślają 14-dniowego terminu na złożenie korekty deklaracji. Podatnik może więc dokonać korekty później, tj. po otrzymaniu odpowiedzi na złożone wyjaśnienia i zastrzeżenia do protokołu kontroli. Jeżeli jednak nadal nie będzie się zgadzał z ustaleniami organów podatkowych i nie złoży korekt, musi się liczyć z tym, że zostanie wobec niego wszczęte postępowanie podatkowe.

• art. 81b, 165b, 168, 290, 291 i 292 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 213, poz. 1652

• art. 14c i 41 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540

Marta Wysocka

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA