| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki z tytułu używania auta zleceniobiorcy

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki z tytułu używania auta zleceniobiorcy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i serwisu komputerów. Chciałbym zatrudnić osobę na umowę zlecenia. Jej praca polegałaby głównie na wyjazdach do klientów. Do wyjazdów zleceniobiorca używałby własnego auta. Czy do zwrotu kosztów jazd zleceniobiorcy, odbywanych jego samochodem, można zastosować rozliczenie według „kilometrówki”? Czy wypłacone z tego tytułu kwoty mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy u zleceniobiorcy zwrot tych kosztów jest zwolniony od podatku dochodowego?

WAŻNE!

Przy braku ewidencji przebiegu pojazdu zwrot wydatków z tytułu używania samochodu zleceniobiorcy do celów wykonania umowy dla przedsiębiorcy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Zaliczenie omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest możliwe wyłącznie, gdy odbywane jazdy faktycznie służą wykonaniu zlecenia i przez to wykazują związek z przychodami osiąganymi przez przedsiębiorcę. Jest to istotny warunek, który bardzo często podnoszą organy podatkowe.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca prowadzi działalność cateringową na terenie Warszawy. W lipcu 2009 r. jego zleceniobiorca wykazał w ewidencji przebiegu pojazdu trasę z Warszawy do Gdyni w obie strony - 700 km. Z tego tytułu otrzymał zwrot kosztów używania samochodu w kwocie 364,98 zł (700 km x 0,5214 zł). Przedsiębiorca zaliczył ten zwrot do kosztów uzyskania przychodu. W trakcie kontroli podatkowej nie był jednak w stanie udowodnić związku tego wyjazdu z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ze zgromadzonych dowodów (dokumentacji podatkowej i zeznań świadków) nie wynikało, żeby w tym okresie przedsiębiorca świadczył swoje usługi w Gdyni, czy też załatwiał tam poprzez zleceniobiorcę inne sprawy związane z firmą. Wobec tych okoliczności organ podatkowy wyłączył kwotę 364,98 zł z kosztów uzyskania przychodu.

Zwolnienie. Ze zwolnienia od pdof korzysta zwrot wydatków związanych z używaniem auta zleceniobiorcy, mieszczący się w granicach limitu „kilometrówki”, pod warunkiem że:

• kwota zwrotu nie została zaliczona przez zleceniobiorcę do jego kosztów uzyskania przychodów,

• jazdy odbywały się w związku z wykonywaniem zlecenia i na polecenie zleceniodawcy (art. 21 ust. 13 updof).

Ewentualna nadwyżka ponad limit wynikający z „kilometrówki” podlega opodatkowaniu pdof.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca zlecił zleceniobiorcy kilka podróży związanych z wykonaniem zlecenia. Zleceniobiorca podróże te odbył swoim samochodem o pojemności powyżej 900 cm3. W umowie zlecenia ustalono, że przedsiębiorca dokona zwrotu kosztów używania tego auta według stawki 1 zł za jeden kilometr. W związku z wykonaniem zlecenia zleceniobiorca przejechał w sierpniu 2009 r. 1200 km. Potwierdza to podpisana przez przedsiębiorcę (zleceniodawcę) ewidencja przebiegu pojazdu. Z tego tytułu przedsiębiorca wypłacił zleceniobiorcy kwotę 1200 zł. Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca zaliczył jednak tylko kwotę 1002,96 zł (1200 km x 0,8358 zł), tj. kwotę mieszczącą się w limicie „kilometrówki”. Również tylko ta kwota skorzysta ze zwolnienia od podatku. Kwotę przekraczającą limit, czyli 197,04 zł (1200 zł - 1002,96 zł), przedsiębiorca doliczył do przychodów opodatkowanych zleceniobiorcy.

• art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b), art. 21 ust. 13, art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy - Dz.U. Nr 27, poz. 271; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 201, poz. 1462

Michał Gawryjołek

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK