| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zakres kontroli podatkowej

Zakres kontroli podatkowej

Ostatnio słyszałem o wzrastającej liczbie kontroli podatkowych wśród sąsiadujących ze mną przedsiębiorców. W jaki sposób wszczyna się kontrolę? Zastanawiam się też, o co można pytać i czego żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy?


Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie wywiązywania się kontrolowanych z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola jest wszczynana z urzędu.

Z Ordynacji podatkowej wynika, że do obowiązków kontrolowanego przedsiębiorcy w trakcie kontroli podatkowej należy m.in. udzielanie w wyznaczonym terminie wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli oraz dostarczanie żądanych dokumentów. Obowiązek przekazania wyjaśnień, w tym i samych dokumentów powstaje w momencie wystosowania przez kontrolujących stosownego żądania. Takie żądanie powinno mieć formę pisemną, a pismo wzywające do przekazania wyjaśnień lub dokumentów powinno zawierać w swojej treści podstawę prawną żądania. Wezwanie powinno zawierać również wszystkie elementy formalne wskazane w art. 159 Ordynacji podatkowej. Brak wskazania w wezwaniu kontrolowanego do przekazania wyjaśnień lub dokumentów jakiejkolwiek podstawy prawnej, jak również niezamieszczenie w nim wszystkich niezbędnych elementów powoduje, że pisma takiego nie można uznać za prawidłowe.

Kontrolowany powinien w wyznaczonym terminie udzielać wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli oraz dostarczać kontrolującemu żądane dokumenty. Wyjaśnienia i dokumenty muszą mieć wyraźny i bezpośredni związek z przedmiotem prowadzonej kontroli, w przeciwnym razie kontrolowany przedsiębiorca może odmówić przekazania wyjaśnień lub dokumentów. Zakres i czas trwania kontroli musi zostać wskazany w imiennym upoważnieniu do jej przeprowadzania. Kontrolujący nie ma prawa kontrolować innego, niż wymieniony w upoważnieniu, podatku lub okresu rozliczeniowego, dopóki nie dostarczy kolejnego upoważnienia. Kontrola powinna być prowadzona w jak najmniejszym stopniu zakłócającym normalne prowadzenie działalności.

Olga Dzierzbicka

PODSTAWA PRAWNA

• art. 159, 287-290 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »