| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy.

Ustawa o podatku zryczałtowanym wyraźnie wskazuje, że jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu i dokonuje odliczeń od przychodów, to może ich dokonać od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

Podatnik może też dokonać określonych odliczeń od podatku obliczonego według właściwej stawki. Ryczałt w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. wymiaru tej składki.

JAK TO ZROBIĆ...

Odliczanie ulg przy ryczałcie

PROBLEM: Jestem osobą niepełnosprawną i prowadzę własną firmę. Do rozliczeń z fiskusem wybrałem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy mogę w tej sytuacji korzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

ROZWIĄZANIE: Przedsiębiorca ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przy czym może to również nastąpić w trakcie roku podatkowego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »