| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony.

Ponieważ ustawodawca powiązał prawo podatnika do zastosowania 0-proc. stawki VAT od posiadania dokumentu SAD, ważny jest termin otrzymania tego dokumentu. W praktyce przedsiębiorcy spotykają się z kilkoma terminami otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz. Podatnik otrzymuje dokument potwierdzający wywóz w terminie między dniem dokonania eksportu a dniem złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc dokonania eksportu. W takiej sytuacji przedsiębiorca wykazuje obrót z tytułu eksportu w miesiącu, w którym go dokonał. Może też zastosować 0-proc. stawkę VAT, gdyż przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz.

Podatnik otrzymuje dokument potwierdzający wywóz po złożeniu deklaracji za miesiąc dokonania eksportu, ale przed złożeniem deklaracji za miesiąc następny. W tym przypadku przedsiębiorca nie wykazuje dostawy towarów w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym. Ma również prawo do zastosowania 0-proc. stawki VAT.

I ostatnia sytuacja, gdy podatnik otrzymuje SAD po złożeniu deklaracji za miesiąc następujący po miesiącu, w którym miało miejsce wyeksportowanie towarów. Wówczas przedsiębiorca powinien wykazać sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej, natomiast otrzymanie potwierdzenia upoważnia go do dokonania stosownej korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał SAD.

SŁOWNIK

EKSPORT BEZPOŚREDNI - wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez dostawcę lub osobę trzecią na jego rzecz.

EKSPORT POŚREDNI - wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub osobę trzecią na jego rzecz.

Również w przypadku eksportu pośredniego przedsiębiorca może zastosować 0-proc. stawkę VAT. Przed złożeniem deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano dostawy, musi jednak posiadać kopie dokumentu, w którym urząd celny wyjścia towarów potwierdza ich wywóz. Z dokumentu musi też wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem sprzedaży eksportowej i wywozu.

Przy tym rodzaju eksportu obowiązek podatkowy powstaje wyłącznie w miesiącu, w którym podatnik dokonał dostawy, i nie zależy od tego, czy do czasu złożenia deklaracji podatkowej za ten miesiąc przedsiębiorca posiada dokument potwierdzający wywóz.

JAK TO ZROBIĆ...

Rozliczanie eksportu towarów

PROBLEM: Przedsiębiorca sprzedał 10 lutego kontrahentowi z Rosji partię tulejek metalowych. Dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzymał dopiero w czerwcu. Jak powinien rozliczyć dokonaną transakcję?

ROZWIĄZANIE: W składanej deklaracji podatkowej za luty przedsiębiorca nie miał prawa wykazać tej sprzedaży jako eksportu towarów, ponieważ nie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz. W deklaracji za marzec, składanej do 25 kwietnia, przedsiębiorca powinien wykazać sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej (22 proc.). Otrzymanie wspomnianego dokumentu dopiero w czerwcu uprawnia podatnika do złożenia korekty deklaracji za czerwiec.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK