| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, iż co do zasady, stawki podatku przy zastosowaniu karty podatkowej wynikają bezpośrednio z tabeli stanowiącej załącznik do wspomnianej na początku ustawy.

Korzystając z karty podatkowej, podatnicy nie muszą prowadzić żadnych ewidencji na potrzeby podatku. Każdego miesiąca kwota podatku jest taka sama. Wielkość faktycznie uzyskanego dochodu nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. Nawet jeśli w trakcie roku podatkowego zdarzą się miesiące gorsze, podatek i tak będzie musiał być odprowadzony w swojej podstawowej stawce. Zastrzec także należy, iż w przypadku zatrudniania przez siebie pracowników, wymagane będzie od nich wypełnianie obowiązków płatników zarówno na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i kwestiach związanych z ZUS.

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, zobowiązany jest do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W przypadku gdy działalność prowadzona jest w formie spółki, w decyzji tej wymienieni powinni zostać wszyscy jej wspólnicy. Może okazać się, iż naczelnik, rozpatrując wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej, stwierdzi brak warunków do jej zastosowania. W takiej sytuacji zobowiązany jest on do wydania decyzji odmownej. Po otrzymaniu takiej decyzji, podatnik będzie zobowiązany płacić:

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 omawianej ustawy, albo

• podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Należy pamiętać, iż podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji powinien zostać obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Podatek z tytułu karty podatkowej należy uiszczać bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do 28 grudnia roku podatkowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy pamiętać, iż po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK