| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Na kogo polują HR-owcy?

Na kogo polują HR-owcy?

W obecnej dobie gospodarki opartej o wiedzę, zmieniła się percepcja zarządzania zasobami ludzkim, które generowały koszty. Dziś firmy budują kapitał ludzki, który wraz z kapitałem strukturalnym tworzy kapitał intelektualny firmy, koszty zmieniają się w inwestycje w ludzi.

W firmach, w których dział HR jest partnerem biznesowym w organizacji plany identyfikowania, pozyskiwania oraz zatrzymania w firmie pracowników o największym potencjale rozwojowym i innowacyjnym powinny być ściśle powiązane z celami długoterminowymi firmy, by powiązać strategię organizacji z kluczowymi zachowaniami pracowników, wzmacniać postawy spójne z kulturą organizacyjną nastawioną na uczenie się.

Zmienia to optykę postrzegania procesu rekrutacji. Dziś to już nie tylko poszukiwanie pracowników z określonym doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami zawodowymi. W organizacjach wiedzy następuje zmiana struktury zatrudniania w kierunku: zwiększania udziału w niej tzw. pracowników wiedzy, czyli specjalistów i menedżerów z wysokimi kwalifikacjami sprzyjających kreowaniu, stosowaniu i transferowi wiedzy oraz większego wzrostu stosowania elastycznych form zatrudniania, czasu i miejsca pracy.

Inwestycja w ludzi

Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji. Znaczenia nabiera postawa przyszłego pracownika, dopasowanie do kultury organizacyjnej konkretnej firmy. W praktyce przekłada się to na coraz powszechniejsze wykorzystywanie takich narzędzi badania potencjału jak sesje Asessment Center czy Development Center w odniesieniu do wszystkich poziomów zarządzania jak i stanowisk specjalistycznych. 

Polecamy: Rotacji zespołu można zapobiec

Zmiana następuje także w postrzeganiu dopasowania pracownika i firmy. Dział HR we współpracy z menedżerami spełnia kluczową rolę w budowaniu środowiska pracy dopasowanego do oczekiwań i preferencji pracowników.

Specjaliści wewnętrznych Działów HR, z którymi Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu wdraża wymienione metody doceniają powstałą dzięki tej pogłębionej analizie możliwość wręcz modelowego dopasowania warunków i zadań do potencjału pracownika.

Wojna o talenty

Kolejnym wyzwaniem w budowaniu organizacji uczącej się jest zwycięstwo w „wojnie o talenty”. Zjawisko to znane na gruncie amerykańskim od lat 90-tych, stało się już udziałem specjalistów HR na polskim rynku. Identyfikowanie, pozyskanie, i utrzymanie osób bardzo uzdolnionych jest szczególnie trudne ze względu na ich z założenia ograniczoną liczbę oraz konkurencję z międzynarodowymi korporacjami na całym świecie ściągającymi polskich pracowników.

Polecamy: Jak przeprowadzić prezentację?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK