REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto unikać kompromisów?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Żadne obietnice podwyżki nie zrekompensują bowiem poczucia niesprawiedliwości i braku satysfakcji, jakie mogą na tym etapie wystąpić u pracownika.
Żadne obietnice podwyżki nie zrekompensują bowiem poczucia niesprawiedliwości i braku satysfakcji, jakie mogą na tym etapie wystąpić u pracownika.

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, pamiętaj, że kompromis na etapie rekrutacji jest źródłem problemów w przyszłości.

Kiedy zadaje się pytanie, czy kompromis jest potrzebną i pożądaną formą współtrwania dwóch podmiotów, bez wahania większość odpowie, że tak. Istnieje jednak jeden obszar, w którym reguła ta, nie tylko nie jest właściwa, ale wręcz nieakceptowalna. Mowa tu o rekrutacji!

REKLAMA

Bez "happy-end'u

Ilekroć przywołuję w pamięci sytuację zatrudnienia pracownika, gdzie ostatecznie nie mamy do czynienia z „happy end’em” jest to wynik pójścia na jakiś kompromis. Może dotyczyć to zarówno strony zatrudniającej – pracodawcy, ale równie często kandydata. 

Porównaj: Walka z lękiem - wskazówki treningowe

Słuchaj intuicji

REKLAMA

Zasada w tego typu sytuacjach jest bardzo prosta. Jeśli coś nie pasuje mi w tej ofercie, to ona nie jest dla mnie. Nie należy w takiej sytuacji zagłuszać wewnętrznego głosu, intuicji, czy jakichkolwiek inaczej nazwanych „sił”. Każdy człowiek ma instynkt samozachowawczy, który powinien bronić go bowiem przed przysłowiowym wkładaniem palca w ogień. W życiu dotyczy to różnych sytuacji codziennych, między innymi momentu zmiany pracy.

Zaczyna się zwykle już na etapie wysyłania dokumentów aplikacyjnych. Pojawiają się wątpliwości, czy poradzę sobie z obowiązkami, jakie wylistowane są w ogłoszeniu, czy mój angielski rzeczywiście tak dobry, jak jest to wymagane, itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli człowiek siedzący naprzeciwko nas budzi w nas określone, negatywne odczucia, nie łudźmy się, że po rozpoczęciu pracy będzie inaczej. Szef, to szef i liczenie na to, iż się zmieni jest z góry skazane na rozczarowanie. Oczywiście, podobne lub takie same wątpliwości mogą pojawić się po stronie pracodawcy. 

Etap negocjacji

REKLAMA

Inną kategorią sytuacji, w jakiej wymagane są często kompromisy to składanie i negocjowanie oferty zatrudnienia. Jeśli od początku, jako kandydat jesteś przekonany, że propozycja danej firmy jest poniżej stawek rynkowych lub poniżej Twojego poziomu oczekiwań, należy mocno zastanowić się nad jej przyjęciem.

Żadne obietnice podwyżki nie zrekompensują bowiem poczucia niesprawiedliwości i braku satysfakcji, jakie mogą na tym etapie wystąpić u pracownika. Z drugiej strony pracodawcy naginający budżety, aby zaprosić do współpracy konkretnego kandydata z wysokimi oczekiwaniami finansowymi, też stąpają po cienkim lodzie.

Polecamy serwis Manager

Pójście na tego typu kompromis i zachwianie strukturą płac w organizacji może doprowadzić do wzrostu niezadowolenia lub odejścia kluczowych dla niej pracowników. 

Warto mówić "nie"

Niezależnie zatem, czy zatrudniamy, czy jesteśmy zatrudniani przywołana wyżej reguła bez wyjatków sprawdza się w każdej sytuacji. Należy zastanowić się, czy dzisiaj powiedziane „nie” nie okaże się po kilkakroć „tak” w przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA