| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia we wszystkich jego aspektach - to oczywiste. Gdy jesteśmy smutni, źli lub zestresowani, zazwyczaj bardziej pesymistycznie postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i gorzej radzimy sobie w pracy. Co zatem cenimy najbardziej w swojej pracy?

Im dłuższy staż pracy, tym gorzej

Opublikowany w listopadzie raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy czują się najmniej zadowoleni z tych, które związane są z pracą zawodową. Co więcej, ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem: wskaźnik łączący deklarowany przez badanych poziom zadowolenia i ważności z pracy wynosi 67% dla osób w wieku od 25 do 34 lat, natomiast już tylko 22% dla grupy wiekowej 55-64 lata. Jak przypuszcza Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przyczyną może być wyczekiwanie przez osoby w starszym wieku upragnionej emerytury.

Dowiedz się Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

Zwraca uwagę także fakt, że praca i kariera nie została oceniona jako istotna dla dobrego samopoczucia przez prawie 1/3 kobiet biorących udział w badaniu; dla porównania, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali podobnie, wyniósł 20%. – Pomimo zdobyczy feminizmu, kobiety ciągle postrzegają swój sukces zawodowy jako kwestię drugorzędną. Dla mężczyzny praca i kariera to nadal istotna aktywność – tłumaczy kulturoznawca dr Jacek Wasilewski.

Polak pracujący - Polak zestresowany?

Z pracą najczęściej często łączy się również stres. Według wyników badania, chociaż na swoją pracę narzeka tylko co dziesiąty Polak (zdecydowanie niezadowolonych z pracy jest tylko 2%, a raczej niezadowolonych – 8%), to obok kwestii finansowych (opłacanie rachunków, odkładanie pieniędzy na przyszłość, koszty związane z leczeniem) jest ona dla naszych rodaków głównym czynnikiem stresogennym: odsetek osób uważających, że ma ona pewien lub znaczący wpływ na poziom odczuwanego przez nie stresu, wyniósł 42%.

Jako źródło stresu respondenci najczęściej podawali przełożonych (43%) oraz współpracowników (40%). Dla 37% respondentów jest nim dojazd do miejsca zatrudnienia, natomiast dla 28% - utrata pracy. Sporo zmartwień przysparza Polakom również samo podjęcie pracy i pojawienie się konieczności samodzielnego utrzymania. - Znamienne jest również to, że według wyników badania najwięcej zestresowanych osób należy do grupy wiekowej 35-44 lata, w której aktywność zawodowa jest bardzo wysoka – zauważa Małgorzata Ohme.

Zarobki to nadal podstawa

Co Polacy cenią w życiu zawodowym najbardziej? Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że w świetle wyników badania najbardziej istotne są dla nas zarobki – ponad trzy czwarte badanych (78%) uznało, że ich wysokość ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Niestety, jednocześnie tylko 18% z nich deklaruje zadowolenie z uzyskiwanych przychodów. – Praca daje nam satysfakcję, ale chcielibyśmy zarabiać więcej – komentuje ten wynik Michał Pozdał, wykładowca SWPS.

Przeczytaj: Dlaczego pracujemy lepiej, a zarabiamy gorzej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK