| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Przepis art. 446(1) Kodeksu cywilnego stanowi, że z chwilą urodzenia dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. Artykuł ten dodany został przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r. i stanowi podstawę odpowiedzialność odszkodowawczej za tzw. szkody prenatalne. Kto może w tym przypadku ponosić odpowiedzialność?

Kto może wystąpić z roszczeniem?

Podmiotem uprawnionym jest dziecko - w tym przypadku przepisy Kodeksu cywilnego określają, że uprawnienie to przysługuje dziecku z chwilą urodzenie się.

Kto jest zobowiązany do naprawienia szkody?

Podmiotem zobowiązanym będzie osoba, która jest odpowiedzialna za zdarzenie mającego miejsce w okresie prenatalnym, które wywołało szkodę. Oczywiście szkodzić mogą różne zdarzenia skierowane przeciwko dziecku lub też przeciwko matce. Można też przyjąć, że zdarzenie wywołujące szkodę powstało jeszcze wcześniej tj. jeszcze przed poczęciem dziecka (np. wywołane błędem przy zastosowaniu metod prokreacji medycznie wspomagającej) jednak obecnie ani polskie ustawodawstwo jak i orzecznictwo nie przewidują możliwość, aby i te zdarzenia mogły być brane pod uwagę.

Porównaj: Kiedy nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego?

Uznaje się, że wyżej przywołany przepis stanowi podstawę żądania naprawienia wszelkich szkód doznanych przez dziecko, które stanowią uszczerbek majątkowy lub niemajątkowy. Kontrowersje wzbudza możliwość skorzystania z uprawnienia przewidzianego w tym przepisie przez dziecko kalekie. Wydaje się, że w tym przypadku możliwe byłoby uzyskanie zadośćuczynienia pieniężnego za doznana krzywdę doznaną przez matkę w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (art. 444. § 1 w związku z art. 445. § 1 Kodeksu cywilnego)

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 lipca 2006 r. (II OSK 986/05) wskazał, iż na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a i b w zw. z lit. c ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 ze zm.) w zw. z art. 4461 kodeksu cywilnego uprawnienia określone w tej ustawie przysługują także dziecku poczętemu, którego matka przebywała w okresie ciąży z przyczyn politycznych, narodowościowych, religijnych i rasowych w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady, bądź w innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie różniły się od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa.

Polecamy serwis: Spółki

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podmiotem zobowiązanym będzie osoba, która jest odpowiedzialna za zdarzenie mającego miejsce w okresie prenatalnym, które wywołało szkodę.
Podmiotem zobowiązanym będzie osoba, która jest odpowiedzialna za zdarzenie mającego miejsce w okresie prenatalnym, które wywołało szkodę.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »