REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwe kierowanie zespołem

Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.

REKLAMA

REKLAMA

Menadżer w swojej pracy powinien stosować twórcze i świadome kierowanie, które dotyczyłoby własnych zachowań oraz pracy kierowanego przez niego zespołu.

Warto poznać cechy oraz przesłanie twórczego i świadomego kierowania. Zachowania kierowników wobec podwładnych i zachowania wobec swoich zadań są, przede wszystkim, uzależnione od potencjału kierownika i potencjału podwładnych oraz od warunków, w których współpracują.

REKLAMA

Kierowanie a kreatywność

Kreatywność w kierowaniu powinna polegać na sięganiu po wszystkie środki pomagające w osiąganiu samoświadomości. Kierowanie kreatywne to dorastanie do własnej indywidualności. D. Goleman – autor „Inteligencji emocjonalnej" w swoich pracach tak charakteryzuje samoświadomość: „Oznacza ona głębokie zrozumienie swoich atutów, słabości, emocji, potrzeb i motywów. Ludzie o dużej samoświadomości nie są ani nadmiernie pesymistyczni, ani nie żywią nadmiernych nadziei. Można powiedzieć, że są uczciwi sami wobec siebie i wobec innych". 

Polecamy: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

REKLAMA

Zauważają także, w jaki sposób ich odczucia wpływają na nich samych i na inne osoby oraz na ich osiągnięcia w pracy. Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Samoświadomość jest więc jednym z kryteriów wysokiego poziomu inteligencji duchowej oraz otwartości na uczenie się. Mogę przyjąć, że samoświadomość, jest efektem „procesu uczenia się siebie" w dążeniu do samorealizacji.

Dotyczyć winna ona oczywiście nie tylko kierownictwa, ale także pracowników, co podnosić będzie świadomość zbiorową, najważniejszy współcześnie element w nowoczesnej organizacji. W związku z tym, nastąpić powinno odkrywanie przez kierownika potencjału twórczego i świadomości podległych mu współpracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadome kierowanie

Sztuka świadomego kierowania ludźmi polega na rozpoznawaniu ich mocnych i słabych stron oraz szukaniu twórczych sposobów, by zrobić użytek z czyichś talentów. W ten sposób można zbudować zespół będący subtelną kompozycją umiejętności, talentów i osobowości jednocześnie starannie korygując jego słabości.

Gdy współpracownicy są pozytywnie umotywowani, nastawieni i utożsamiają się z grupą - tworzą zgrany zespół, który może sprawnie realizować stawiane przed nim zadania. Zachęcanie zespołu do twórczości i pokierowanie nią może zaistnieć tylko wtedy, gdy sami kierownicy rozumieją i czują twórcze procesy.

Skoordynowanie procesów twórczych grupy pracowniczej jest zadaniem kierowania. Ten zaś powinien być uczciwy i twórczy zarówno wobec siebie, jak i wobec współpracowników.

To unikatowa i rzadka zdolność, a warunkowana w olbrzymiej mierze, samoświadomością. Jak do niej docierać? Jak ją osiągać, budować? Przede wszystkim kontaktem z samym sobą. Aby ten kontakt osiągnąć trzeba wyjść poza kulturowe uwarunkowania i role. Daleko poza stereotypy myślenia, działania, przekroczyć własne bariery w relacjach z innymi ludźmi, w myśleniu o problemach do rozwiązania, zbadać i przeanalizować własny zestaw mocnych i słabych stron, zdiagnozować szanse rozwoju i zagrożenia. 

Polecamy: Szef, który chce wszystko kontrolować

Analiza SWOT? – czemu nie? Praca jest wielka i piękna i… powiem szczerze, że zajmuje całą resztę naszego życia, ale w zamian daje największą chyba satysfakcję twórczą… Dobrze, mocno budowana samoświadomość pozwala w dalszych etapach rozwijać intuicję, komunikować się z impulsami i wizjami twórczymi i budować z nich skrystalizowane koncepcje innowacyjne. Posiadający te umiejętność menedżer będzie potrafił stworzyć, zbudować zespół oparty o pozytywne relacje między członkami, zespół o możliwie najwyższych dla danego doboru osób zdolnościach myślenia i działania twórczego, o dużej skuteczności działania, otwartości na zadania i wyzwania zawodowe.

Warsztaty

Dobrze jest zainicjować ten proces odpowiednim szkoleniem. Wówczas w bezpiecznych warunkach grupy treningowej można zacząć lub pogłębiać budowanie świadomości siebie i własnych zasobów, własnego potencjału.

REKLAMA

Zespoły pracownicze, którym stwarza się podobne warunki sprzyjające kreatywnemu rozwiązywaniu problemów stanowią siłę napędową, wartość i kulturę organizacji, gdzie najważniejszy jest proces budowania koncepcji i poglądów w oparciu o wyobraźnię umożliwiającą opracowanie własnych, twórczych zamysłów, przy pełnym zaufaniu do swojej kreatywności i… swojego szefa.

Jeśli więc wpisać proces świadomego i kreatywnego kierowania niczym kwadrat w koło twórczej świadomości zespołu, otrzymamy mocno i pewnie zbudowane świadome przywództwo kierownicze. Czyż nie jest to wymarzony model?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA