REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Jarosław Krasnodęmbski
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 stycznia 2013 roku można składać wnioski o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999 – 2009 r. Jakie są warunki umorzenia zaległych składek?

Umorzenie zaległych składek

Najważniejszym warunkiem umożliwiającym umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jest fakt, że składki te nie mogą być za zatrudnionych pracowników. W abolicji chodzi jedynie o składki samych przedsiębiorców.

REKLAMA

Kogo dotyczy abolicja?

Abolicja obejmuje tych przedsiębiorców, którzy w latach 1999 – 2009 roku zawiesili działalność gospodarczą i uzyskali od ZUS zapewnienie, że po zawieszeniu działalności nie ma obowiązki płacenia składek. Jednak interpretacja przepisów uległa zmianie, przez co Zakład Ubezpieczeń Społecznych nakazał tym przedsiębiorcom zapłacenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Co więcej składki te musiały być opłacone wraz z odsetkami. Zmiana interpretacji przepisów przez ZUS spowodowała problemy finansowe u wielu polskich przedsiębiorców.

Według danych ZUS abolicja może objąć nawet około miliona przedsiębiorców, z czego połowa nadal prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zobacz: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Czy abolicja składek jest opłacalna?

REKLAMA

Nie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy skorzystają z abolicji składek, będzie to opłacalne rozwiązanie. Umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne powoduje jednak zmniejszenie liczby środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, co spowoduje niższą emeryturę w przyszłości.  Przedsiębiorcy, którzy opłacili zaległe składki wraz z odsetkami i nie skorzystają z abolicji docelowo będą mieli wyższą emeryturę od osoby, która z abolicji skorzysta. Umorzenie zaległych składek spowoduje bowiem brak tych pieniędzy na ich koncie emerytalnym, a przez to mniejszą emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, przedsiębiorcy którzy odzyskają zapłacone składki będą mogły wyjść na prostą i zacząć płacić aktualne składki do ZUS, a nie borykać się z zaległymi. Abolicja zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie poważnym zastrzykiem pieniędzy dla firm, co może stanowić o wzroście aktywności tych podmiotów w obrocie gospodarczym.

Zobacz: Składki ZUS 2012/2013: Firma zapłaci składki ZUS on-line

Warunki skorzystania z abolicji składek

Czas powstania zaległości

Abolicja dotyczy składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Przedsiębiorca, który ma zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne powstałe właśnie w tym okresie, może ubiegać się o ich umorzenie.

Opłacone składki za pracowników

Koniecznym warunkiem do uzyskania abolicji jest to, aby firma miała opłacone składki za swoich pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca musi mieć zapłacone składki za swoich pracowników. W innym przypadku nie może ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne i  ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioski można składać od 15 stycznia 2013 r.

Jeżeli przedsiębiorca spełnia wymienione warunki  uprawniające do umorzenia składek może składać wnioski do ZUS od 15 stycznia 2013 roku.

Wniosek o umorzenie zaległych składek jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, które będą potwierdzać historię ubezpieczenia przedsiębiorcy. 

Zobacz serwis: Składki ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA