| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Od 15 stycznia 2013 roku można składać wnioski o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999 – 2009 r. Jakie są warunki umorzenia zaległych składek?

Umorzenie zaległych składek

Najważniejszym warunkiem umożliwiającym umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jest fakt, że składki te nie mogą być za zatrudnionych pracowników. W abolicji chodzi jedynie o składki samych przedsiębiorców.

Kogo dotyczy abolicja?

Abolicja obejmuje tych przedsiębiorców, którzy w latach 1999 – 2009 roku zawiesili działalność gospodarczą i uzyskali od ZUS zapewnienie, że po zawieszeniu działalności nie ma obowiązki płacenia składek. Jednak interpretacja przepisów uległa zmianie, przez co Zakład Ubezpieczeń Społecznych nakazał tym przedsiębiorcom zapłacenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Co więcej składki te musiały być opłacone wraz z odsetkami. Zmiana interpretacji przepisów przez ZUS spowodowała problemy finansowe u wielu polskich przedsiębiorców.

Według danych ZUS abolicja może objąć nawet około miliona przedsiębiorców, z czego połowa nadal prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zobacz: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Czy abolicja składek jest opłacalna?

Nie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy skorzystają z abolicji składek, będzie to opłacalne rozwiązanie. Umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne powoduje jednak zmniejszenie liczby środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, co spowoduje niższą emeryturę w przyszłości.  Przedsiębiorcy, którzy opłacili zaległe składki wraz z odsetkami i nie skorzystają z abolicji docelowo będą mieli wyższą emeryturę od osoby, która z abolicji skorzysta. Umorzenie zaległych składek spowoduje bowiem brak tych pieniędzy na ich koncie emerytalnym, a przez to mniejszą emeryturę.

Z drugiej strony, przedsiębiorcy którzy odzyskają zapłacone składki będą mogły wyjść na prostą i zacząć płacić aktualne składki do ZUS, a nie borykać się z zaległymi. Abolicja zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie poważnym zastrzykiem pieniędzy dla firm, co może stanowić o wzroście aktywności tych podmiotów w obrocie gospodarczym.

Zobacz: Składki ZUS 2012/2013: Firma zapłaci składki ZUS on-line

Warunki skorzystania z abolicji składek

Czas powstania zaległości

Abolicja dotyczy składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Przedsiębiorca, który ma zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne powstałe właśnie w tym okresie, może ubiegać się o ich umorzenie.

Opłacone składki za pracowników

Koniecznym warunkiem do uzyskania abolicji jest to, aby firma miała opłacone składki za swoich pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca musi mieć zapłacone składki za swoich pracowników. W innym przypadku nie może ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne i  ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioski można składać od 15 stycznia 2013 r.

Jeżeli przedsiębiorca spełnia wymienione warunki  uprawniające do umorzenia składek może składać wnioski do ZUS od 15 stycznia 2013 roku.

Wniosek o umorzenie zaległych składek jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, które będą potwierdzać historię ubezpieczenia przedsiębiorcy. 

Zobacz serwis: Składki ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK