| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Zasiedzenie służebności przesyłu - aktualne stanowisko Sądu Najwyższego

Zasiedzenie służebności przesyłu - aktualne stanowisko Sądu Najwyższego

Przez ostatnie lata pojawiło się szereg orzeczeń sądowych, które pozwalały przedsiębiorstwom energetycznym (po spełnieniu określonych przesłanek ustawowych – zob. artykuł „Zasiedzenie służebności przesyłu”) na zasiedzenie służebności przesyłu (względnie służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu - art. 292 w zw. z art. 172 § 1 kodeksu cywilnego). Instytucja ta pozwala (pozwalała) przedsiębiorstwu energetycznemu (innemu przedsiębiorstwu przesyłowemu) na uzyskanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z części nieruchomości, na której to przedsiębiorstwo wybudowało urządzenie w taki sposób i w takim zakresie, w jaki czyniłaby to osoba, której przysługuje służebność. Z uwagi na ten fakt, wiele osób, w tym przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy są właścicielami nieruchomości, na których przedsiębiorstwa energetyczne posadowiły urządzenia infrastruktury elektroenergetycznej, znajdowało się w niekorzystnej sytuacji prawnoprocesowej. Aktualne orzeczenie Sądu Najwyższego, dotyczące wspomnianej problematyki, powinno zmienić często niekorzystną dla właścicieli nieruchomości linię orzeczniczą.

Nierzadko w postępowaniach sądowych, w których właściciele nieruchomości, na których posadowione są urządzenie energetyczne wstępują (przykładowo) z roszczeniami o:

• ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu;
• zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości;
• usunięcie urządzeń infrastruktury energetycznej z nieruchomości;
• roszczenie o przesunięcie urządzeń w inne miejsce nieruchomości;
• przeniesienie własności części gruntu, który został zajęty zabudową elektroenergetyczną;

39,90 zł500 pytań o VAT

Polecamy: serwis Koszty

Przedsiębiorstwa energetyczne podnoszą zarzut zasiedzenia służebności, gdyż ich zdaniem przez cały okres przekształceń, których podmiotem się stały, korzystały (władały) z przedmiotowych nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności przesyłu (posiadanie samoistne).

Dalej (w uproszczeniu) argumentują to w następujący sposób: służebność (przesyłu) została objęta w samoistne posiadanie przez Skarb Państwa, przy czym posiadanie to wykonywane było przy pomocy jednostek organizacyjnych skarbu Państwa – dawnych Zakładów Energetycznych. Dalej twierdzą, że w 1989 r. zarządzeniem Ministra Przesyłu zostały utworzone określone Zakłady Energetyczne (posiadające status przedsiębiorstw państwowych, a więc podmiotów odrębnych od Skarbu Państwa) – które w późniejszym okresie przekształcone zostały w jednoosobowe spółki akcyjne Skarbu Państwa.
Powołując się na przepisy z:
• art. 3054 k.c. („Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych”);
• art. 292 k.c. („Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio”);
• art. 176 k.c. (§ 1 – „Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści”. § 2 - „Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza”);

Przedsiębiorstwa przesyłowe (obecnie zazwyczaj w formie spółek akcyjnych) twierdzą, że ich poprzednicy prawni (przedsiębiorstwa państwowe – podmioty odrębne od Skarbu Państwa), jak również one same mogą zaliczyć do posiadania służebności, które wykonywane było po 1 lutego 1989 r. okres posiadania służebności wykonywany wcześniej przez określone Zakłady Energetyczne – będące wtedy jednostkami organizacyjnymi Skarbu Państwa.

avatar

2013-09-27 16:32 Zgłoś

artykul wprowadza w blad. Przedsiebiorca przeyslowy moze do czasu swojego posiadania doliczyc czas posiadania swojego poprzednika prawnego jakim byl skarb panstwa w kazdym przypadku, gdy wlasnosc gruntu przed rokiem 89 przysługiwała innemu podmiotowi anizeli skarb panstwa. prosze nie sugerowac sie blednymi tezami powyzszego artykulu.

avatar

2012-01-30 21:37 Zgłoś

Witam,po przeczytaniu opracowania o zasiedzeniu służebności przesyłu,zwracam się z pytaniem: czy w mojej sprawie jest jakakolwiek szansa na walkę z zakładem energetycznym?Linia wysokiego napięcia 110kv przechodzi przez moją działkę.Działka ta jest w posiadaniu mojej rodziny od pokoleń.W 1973r została podjęta realizacja budowy lini w.n.Protest oraz odwołanie od decyzji zostały odrzucone(jestem w posiadaniu dokumentów).Linia ta nie dość że przechodzi przez działkę,to swoim oddziaływaniem obejmuje część domu mieszkalnego.W 2004r zakład energetyczny odpisał mi na mój wniosek że nastąpiło zasiedzenie.Wiem że jest to 39 lat ale licząc od 1989r daje to okres 23 lat.Czy nowe przepisy oraz stanowisko Sądu najwyższego dają mi jakąkolwiek nadzieję?Bardzo dziękuję za każdą odpowiedz

avatar

2011-11-20 13:09 Zgłoś

Dzień dobry, mam następujące pytanie i z góry dziękuje za odpowiedź. Dostałam odpowiedź od zakładu energetycznego, w którym to wskazują oni, że w ich ocenie doszło do zasiedzenia służebności. Fakty są następujące - słup stoi na środku nieruchomości (aktualnie o charakterze działki budowlanej) od stycznia 1988. Wtedy już właścicielem działki był mój dziadek. Dziadek wie, że była jakaś decyzja w oparciu o prawo budowlane wydana na pozwolenie na budowę, ale nikt z nim nigdy nie uzgadniał jak ze słupa będzie zakład korzystać itp. W październiku 2009 dziadek wysłał pismo do zakładu, żeby Ci usunęli słup bowiem chce aby na tej działce został wybudowany dom jego wnuków. Po długiej wymianie korespondencji jakiś czas temu zakład stwierdził jednak, że i tak zasiedzieli więc nie ma co się z nimi sądzić. Czy zasiedzenie nastąpiło w 2008r. tak jak wskazuje zakład, czy też kiedy indziej. Z góry dziękuję za odpowiedź.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem Infor.pl »