| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Wyłączenie porozumień kooperacji ubezpieczeniowej spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję należy do tzw. porozumień sektorowych. Co obejmuje wyłączenie i jaki jest powód jego istnienia?

Wyłączenie obejmuje porozumienia horyzontalne (na tym samym szczeblu rynkowym) między przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność ubezpieczeniową.
Przez działalność ubezpieczeniową rozumie się wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czego mogą dotyczyć dozwolone porozumienia?

Przede wszystkim wyłączenie obejmuje działanie przedsiębiorców polegające na: 

  1.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu kalkulacji przeciętnego kosztu ubezpieczenia od określonych ryzyk w przeszłości;
  2.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu, w związku z ubezpieczeniem zawierającym elementy kapitalizacji, tabel danych śmiertelności oraz zestawień danych pokazujących częstotliwość chorób, wypadków i kalectwa;
  3.  prowadzeniu badań związanych z działalnością ubezpieczeniową oraz rozpowszechniania ich wyników;
  4.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących standardów ogólnych warunków ubezpieczenia dla ubezpieczeń bezpośrednich;
  5.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących modeli przedstawiających zyski;
  6.  wspólnego ubezpieczania od określonych kategorii ryzyka przez grupy koreasekuracyjne;
  7.  opracowywaniu, uznawaniu i rozpowszechnianiu specyfikacji technicznych, zasad i kodeksów praktyki dotyczących urządzeń zabezpieczających.

Wyniki wszelkich badań, prognoz i ustaleń przedsiębiorców uczestniczących w porozumieniu nie mogą identyfikować przedsiębiorców prowadzących działalność ubezpieczeniową oraz żadnej z ubezpieczonych stron, a także powinny być dostępne dla każdego przedsiębiorcy, prowadzącego taką działalność na rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Nadto, dokumenty takie muszą być opatrzone oświadczeniem, że nie są one wiążące.

Przeczytaj też: Kilka słów o wyłączeniach grupowych

Klauzule czarne

Podobnie, jak we wszystkich wyłączeniach grupowych, bezwzględnie zakazane jest stosowanie w porozumieniach zmów cenowych, ustaleń narzucania klientom niejednolitych lub krzywdzących warunków umów, stosowanie w nich zabronionych klauzul umownych itp.

Z wyłączenia grupowego nie będzie zatem korzystało porozumienie, między firmami ubezpieczeniowymi, które po analizie rynku, dochodząc do wniosku, że branżę czeka spory kryzys ustalają podniesienie cen o 5% i zmienienie warunków umów, tak by wydłużyć okres korzystania klientów ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń na minimum 5 lat.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »