| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów może zakończyć się: decyzją merytoryczną, umorzeniem postępowania lub ugodą.

Przypomnijmy, że z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów mamy do czynienia wówczas, gdy bezprawna praktyka przedsiębiorcy dotyka nieograniczonej liczby osób – to znaczy potencjalnie każdy może zostać przez nią poszkodowany.

Decyzje merytoryczne

Decyzje merytoryczne kończą postępowanie i przestawiają stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta do badanych praktyk. 

Wszystkie decyzje merytoryczne wydawane są na skutek stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. 

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Wyróżniamy trzy rodzaje decyzji kończących postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów: 

  •  Decyzja uznająca praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów – Prezes UOKiK uznaje w niej naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, zarówno w trakcie postępowania, jak i w trakcie wydania decyzji. Jednocześnie zobowiązuje przedsiębiorcę do zaniechania stosowania danego działania i może nałożyć na niego karę pieniężną. Dopuszczalne jest także określenie środków usunięcia skutków naruszenia przepisów (w szczególności Prezes UOKiK może zobowiązać przedsiębiorcę do złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i w formie określonej w decyzji. Może również nakazać publikację decyzji w całości lub w części na koszt przedsiębiorcy.);
  •  Decyzja uznająca praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i stwierdzająca zaniechanie jej stosowania – tego typu decyzja wydawana jest w sytuacji, gdy Prezes UOKiK stwierdzi, że przedsiębiorca co prawda naruszył zbiorowe interesy konsumentów, ale w momencie wydawanie decyzji już zaniechał tej praktyki. Ciężar dowodu spoczywa oczywiście na przedsiębiorcy, a w decyzji można także określić środki do usunięcia skutków stosowania tych praktyk;
  •  Decyzja zobowiązująca do zaprzestania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – jest wydawana, jeżeli w toku postępowania zostanie uprawdopodobnione, że przedsiębiorca stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów i zobowiąże się on do podjęcia lub zaniechania określonych działań zmierzających do zapobieżenia tym naruszeniom. W tej decyzji Prezes można określić termin wykonania zobowiązania, a także nałożyć na przedsiębiorcę obowiązek składania sprawozdań z jego realizacji. Prezes UOKiK ma możliwość uchylenia decyzji i ponownego rozpatrzenia.

Polecamy również: Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK