REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę utraciła charakter aktu prawnego obejmującego sprawy wyłącznie z zakresu prawa pracy i weszła w obszar dotychczas regulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku tych zmian na podmioty zatrudniające zleceniobiorców i samozatrudnionych został nałożony przede wszystkim obowiązek zapewnienia tym osobom minimalnej stawki godzinowej.

Naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ze względu na konsekwencje, jakie się z tym wiążą, można podzielić na:

REKLAMA

● formalne naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem przywrócenia przez przedsiębiorcę lub inny podmiot podlegający ww. ustawie stanu zgodnego z prawem,

● naruszenia przepisów skutkujące obowiązkiem wypłacenia uprawnionej osobie należnego wynagrodzenia lub wyrównania zaniżonego wynagrodzenia, podlegające odpowiedzialności wykroczeniowej,

● naruszenia zmierzające do omijania przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, podlegające odpowiedzialności karnej.

Organem uprawnionym do kontroli przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia oraz o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Formalne naruszenia przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Znowelizowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nakłada na zleceniodawców obowiązki o charakterze formalnym dotyczące:

● ustalenia wynagrodzenia zleceniobiorcy lub wykonującego usługi w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej (w 2017 r. – 13 zł),

● określenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub świadczenia usług,

● potwierdzania liczby godzin wykonanego zlecenia lub usługi,

● przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonanego zlecenia lub usługi przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie za zlecenie lub usługę stało się wymagalne.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Niedopełnienie wymienionych obowiązków może skutkować skierowaniem przez inspektora pracy do zleceniodawcy lub osoby zlecającej usługę polecenia lub wystąpienia. Konsekwencją skierowania do skontrolowanego podmiotu wystąpienia będzie konieczność usunięcia stwierdzonej nieprawidłowości lub przywrócenie stanu zgodnego z prawem (z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) przy dalszym zatrudnianiu zleceniobiorców lub osób świadczących usługi. Jednak niedopełnienie przez zleceniodawcę lub powierzającego usługę obowiązków formalnych nie stanowi wykroczenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie

W artykule omówiono również odpowiedzialność wykroczeniową za naruszenie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA