| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku

Przesunięcie terminu płatności podatku to ulga, przysługująca podatnikom w sytuacjach szczególnych. Jest to możliwe jedynie na wniosek złożony do urzędu skarbowego przed upływem terminu płatności podatku.

Brak płatności zobowiązania podatkowego w terminie z zasady skutkuje  powstaniem zaległości podatkowej, obciążonej odsetkami za  zwłokę (obecnie w wysokości 14% w skali roku). W niektórych przypadkach niemożność zapłacenia podatku we właściwym terminie wynika jednak ze splotu niefortunnych zdarzeń, przez co jest od podatnika niezależna. Przepisy prawa podatkowego przewidują jednak możliwość przesunięcia terminu płatności podatku.  

Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Tylko na podstawie uzasadnionych przesłanek

Możliwość ubiegania się o przesunięcie terminu płatności zobowiązania podatkowego, wynika wprost z art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy, na wniosek podatnika
w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty.

Przez ważny interes podatnika z zasady rozumiana jest sytuacja, w której z powodu nadzwyczajnych przypadków losowych lub szczególnego splotu okoliczności nie jest on w stanie uregulować zaległości podatkowej.

Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?

Interesem publicznym określane są natomiast:

  • dążenie do sytuacji, w której podatnicy regulują swoje zobowiązania podatkowe 
    w całości i terminowo,
  • dbałość o interes Skarbu Państwa, rozumiany jako konieczność zapewnienia stałych dochodów państwa, a więc i możliwości realizacji zadań ogólnospołecznych. 

Konieczny wniosek

By przesunąć termin płatności podatku należy złożyć wniosek do  naczelnika właściwego dla siebie urzędu skarbowego. Trzeba pamiętać, że wniosek o odroczenie terminu płatności można złożyć zanim ten termin upłynie. Oprócz wymogów formalnych (wskazanie informacji dotyczących podatnika, jak również w przypadku przedsiębiorców również prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa, tzn. pełnej nazwy firmy, adresu siedziby albo miejsca  prowadzenia działalności, 
a także  numerów NIP i REGON) podatnik powinien przedstawić w nim sprawę której dotyczy

 – prośbę o odroczenie terminu płatności, a także obszerne wyjaśnienie, dlaczego nie jest w stanie ponieść ciężaru podatku w ustawowym terminie.  

Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Konieczne odpowiednie uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku, powinno wskazywać na ważny interes podatnika lub interes publiczny,
gdyż jedynie w takim przypadku organ podatkowy uwzględni wniosek. Należy przy tym pamiętać,
że każdy złożony wniosek jest rozpatrywany indywidualnie z uwzględnieniem przedstawionego stanu faktycznego i towarzyszących mu okoliczności. Wystarczającą argumentacją może być na przykład ciężka sytuacja finansowa podatnika, jak również długotrwały pobyt w szpitalu, pod warunkiem,
że będą one poparte konkretnymi powodami dotyczącymi podatnika. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK