| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zwrot środków pracownika z tytułu poniesionych przez niego wydatków - porada

Zwrot środków pracownika z tytułu poniesionych przez niego wydatków - porada

Zwrot środków na prywatne konto pracownika z tytułu poniesionych przez niego uprzednio wydatków służbowych, nie może być kwalifikowany jako przychód po stronie pracownika. Jak została uregulowana prawnie ta kwestia? Co w sytuacji gdy transakcja dokonywana jest w walucie obcej?

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Polecamy: Limit zwrotu VAT za materiały budowlane- II kwartał 2011r.

Niewątpliwie operacja, jaką jest zwrot środków na prywatne konto pracownika z tytułu poniesionych przez niego uprzednio wydatków służbowych nie możemy w żaden sposób kwalifikować, jako przychodu po stronie pracownika zgodnie z art. 12 ustawy PIT.

Przede wszystkim, nie mamy tu do czynienia w żadnym wypadku z jakimkolwiek przysporzeniem po stronie pracownika. Pracownik płacąc korporacyjną karta kredytową za zakupy na rzecz pracodawcy jest, co do zasady zobowiązany do jej spłaty, niemniej jednak w opisanym przypadku działa, jako pośrednik pomiędzy spółką a zarządcą korporacyjnej karty kredytowej. Tym samym pracodawca nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku od przelanej na konta pracownika kwoty.

Polecamy: Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?

Pewne wątpliwości może budzić sytuacja, w której przy dokonywaniu zakupów w walucie obcej, przy uwzględnieniu różnic kursowych przelana przez pracodawcę kwota jest większa niż ta która została de facto poniesiona przez pracownika. Wówczas wydaje się, iż wynikająca z tego różnica stanowi co do zasady przychód pracownika.

Grzegorz Grochowina
Ekspert w firmie doradczej KPMG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK