| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy?

Czy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest kosztem firmy?

Jeśli zatrudniasz na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty musisz utworzyć Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych. Gdy zatrudniasz mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, masz dwie możliwości. Jakie? Czytaj w poniższym artykule.

Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mają obowiązek tworzenia Zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych. Gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest stworzenie funduszu na zasadach określonych w ustawie o ZFŚS (Dz.U. Nr 70 poz.334 z 1996 r.) Drugą jest stosowanie swoich obowiązków wobec pracowników w formie uproszczonej, tzn. pracownikom, którzy raz w roku wykorzystali co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego, wypłacenie świadczenia urlopowego.

Pracodawca bardzo łatwo może uwolnić się z obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Procedura rezygnacji z ZFŚŚ uzależniona jest od tego, czy w zakładzie pracy stosowany jest układ zbiorowy pracy, czy regulamin wynagradzania.

W pierwszym przypadku, aby zrezygnować z funduszu lub zmniejszyć wysokość odpisu wymagana jest zgoda związków zawodowych, ujęta w protokołach dodatkowych do układu zbiorowego pracy (brak zgody związków zawodowych powoduje, że zmiana w układzie zbiorowym nie obowiązuje). Protokół dodatkowy zawarty w układzie zbiorowym musi być zarejestrowany przez Okręgowego Inspektora Pracy i obowiązuje z dniem podpisania, nie wcześniej jednak, niż z dniem jego zarejestrowania. Brak zgody związków zawodowych bądź przedstawiciela pracowników powoduje, że nie można wprowadzić postanowień o nietworzeniu ZFŚS lub zmniejszaniu odpisu.

Przeczytaj również: Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?

Po uzyskaniu akceptacji związków zawodowych bądź przedstawiciela pracowników pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników formie przyjętej w zakładzie pracy o zmianach w regulaminie wynagradzania. Zmiany wchodzą w życie po 14 dniach od przekazania informacji.

Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, aby zrezygnować z tworzenia funduszu i wypłacania świadczenia urlopowego ma obowiązek poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia.

Polecamy serwis Zatrudnienie

Odpisy na ZFŚS są kosztem pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przekazać - do 30 września danego roku - na wyodrębniony rachunek bankowy równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń za dany rok ( do 31 maja ma obowiązek wpłacenia kwoty stanowiącej co najmniej 75 % odpisów). Niewpłacenie tych kwot na odrębny rachunek Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych skutkuje tym, że kosztów tych nie można zaliczyć jako kosztów podatkowych.

Bożena Gadomska, księgowa Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca bardzo łatwo może uwolnić się z obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Pracodawca bardzo łatwo może uwolnić się z obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK