| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Oznaczenie przedsiębiorstwa wprowadzające w błąd

Oznaczenie przedsiębiorstwa wprowadzające w błąd

Czyn nieuczciwej konkurencji to działanie w sprzeczności z prawem lub dobrymi obyczajami, o ile zagraża albo narusza interes innego przedsiębiorcy czy klienta.

Do czynów takich zaliczamy m.in: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,

lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwą lub zakazaną reklamę, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.

Czynem nieuczciwej konkurencji jest więc oznaczenie przedsiębiorstwa mogące wprowadzić co do jego tożsamości klientów w błąd poprzez używanie zarówno firmy, nazwy, godła, skrótu literowego jak i innego symbolu wcześniej używanego, który jest charakterystyczny, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

W przypadku używania przez przedsiębiorcę nazwiska do oznaczenia prowadzonego przedsiębiorstwa, musi on podjąć środki zmierzające do usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd osób trzecich.

Polecamy: Granice zmowy cenowej

Obowiązek ten aktualizuje się jedynie wtedy, gdy oznaczenie przedsiębiorstwa nazwiskiem może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości z innym przedsiębiorstwem, wcześniej używającym podobnego oznaczenia.

Na podstawie wniosku sąd może wydać orzeczenie, które nakazuje przedsiębiorcy podjęcie działań zapobiegawczych. Mogą one polegać na:

wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa;

ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia

używaniu oznaczenia w określony sposób.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oznaczenie przedsiębiorstwa wprowadzające w błąd
Oznaczenie przedsiębiorstwa wprowadzające w błąd

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK