| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

W stosunku do dłużników upadłość ogłaszana jest wówczas, gdy staną się oni niewypłacalni. Oznacza to sytuację, w której nie wykonują swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Jeżeli dłużnikami są osoby prawne lub jednostki organizacyjne wyposażone przez odrębną ustawę w zdolność prawną to stan niewypłacalności zachodzi również w sytuacji przekroczenia przez ich zobowiązania wartości należącego do nich majątku. Bez znaczenia pozostaje fakt bieżącego ich wykonywania.

Ustawodawca przewiduje możliwość oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości po łącznym spełnieniu dwóch warunków: opóźnienie w wykonaniu zobowiązania nie większe niż trzy miesiące; suma zobowiązań, które nie zostały wykonane nie przekracza 10% wartości bilansowej dłużnika.

Sąd nie oddali jednak wniosku, gdy pomimo spełnienia wskazanych przesłanek, niewykonywanie zobowiązań ma charakter trwały lub dokonanie tego mogłoby spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.

Polecamy: Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?

Stan, w którym majątek dłużnika dotkniętego niewypłacalnością nie pozwala na pokrycie kosztów postępowania, powoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Do rozpoznania Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznawane są przez sąd upadłościowy. Sądem tym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, który rozpoznaje w składzie trzech sędziów zawodowych.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawy ogłoszenia upadłości
Podstawy ogłoszenia upadłości

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK