| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

W stosunku do dłużników upadłość ogłaszana jest wówczas, gdy staną się oni niewypłacalni. Oznacza to sytuację, w której nie wykonują swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Jeżeli dłużnikami są osoby prawne lub jednostki organizacyjne wyposażone przez odrębną ustawę w zdolność prawną to stan niewypłacalności zachodzi również w sytuacji przekroczenia przez ich zobowiązania wartości należącego do nich majątku. Bez znaczenia pozostaje fakt bieżącego ich wykonywania.

Ustawodawca przewiduje możliwość oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości po łącznym spełnieniu dwóch warunków: opóźnienie w wykonaniu zobowiązania nie większe niż trzy miesiące; suma zobowiązań, które nie zostały wykonane nie przekracza 10% wartości bilansowej dłużnika.

Sąd nie oddali jednak wniosku, gdy pomimo spełnienia wskazanych przesłanek, niewykonywanie zobowiązań ma charakter trwały lub dokonanie tego mogłoby spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.

Polecamy: Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?

Stan, w którym majątek dłużnika dotkniętego niewypłacalnością nie pozwala na pokrycie kosztów postępowania, powoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Do rozpoznania Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznawane są przez sąd upadłościowy. Sądem tym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, który rozpoznaje w składzie trzech sędziów zawodowych.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawy ogłoszenia upadłości
Podstawy ogłoszenia upadłości

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK