| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz kto jest przedsiębiorcą zagranicznym?

Czy wiesz kto jest przedsiębiorcą zagranicznym?

Przedsiębiorca zagraniczny to osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą.

Podlega on obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców na podstawie ustawy o KRS. Celem prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP przedsiębiorcy ci mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terenie naszego kraju. Warunkiem jest działanie w oparciu o zasadę wzajemności oraz brak przeciwwskazań ze strony ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych.

Oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem jej wykonywania.

Przedsiębiorca zagraniczny ma obowiązek polegający na konieczności powołania w oddziale osoby, która będzie posiadała upoważnienie do reprezentowania go.

Polecamy: Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada

Jej kompetencje mogą obejmować działanie zarówno w zakresie wskazanej reprezentacji jak i zarządzania, co nie stoi na przeszkodzie powoływania w oddziale innych podmiotów odpowiedzialnych i wykonujących funkcje dotyczące samego zarządzania np. dyrektora ds. zarządzania oddziałem.

W stosunku do oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego wprowadzone są przez ustawę o SDG swoiste ograniczenia. Należy do nich m.in. obowiązek używania w obrocie nazwy w języku państwa, w którym ma siedzibę, uzupełnionej o przetłumaczoną na język polski formę działalności prawnej. W języku tym prowadzona musi być również rachunkowość.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz kto jest przedsiębiorcą zagranicznym?
Czy wiesz kto jest przedsiębiorcą zagranicznym?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK