| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Administracyjne aspekty faktoringu

Administracyjne aspekty faktoringu

Umowa faktoringu polega na nabyciu przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Faktoring pełni określone funkcje, do których zalicza się funkcję finansowania działalności, która przede wszystkim opiera się na dokonywaniu finansowania przez faktora procesu rozliczenia transakcji oraz funkcję gwarancyjną polegającą na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec podmiotu dokonującego sprzedaży wierzytelności, niezależnie od ryzyk związanego ze ściąganiem należności od dłużnika.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Do funkcji faktoringu zalicza się również funkcję administracyjną, spełnianą przez tę specyficzną umowę wówczas, gdy faktor poza zakupem wierzytelności dodatkowo zobowiązuje się do świadczenia na rzecz przedsiębiorcy określonych usług. Najczęściej polegają one na realizowaniu czynności faktycznych i technicznych, takich jak: księgowanie, dokonywanie zestawień, sporządzanie wyciągów z kont, czy kontrolowanie wierzytelności za pośrednictwem środków elektronicznych. Dzięki nim możliwe korzystanie z chociażby systemu kompensat, co powoduje zmniejszanie kosztów obsługi transakcji. Funkcja ta określana jest również, z uwagi na swój charakter i specyficzne cechy, mianem usługowej.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Administracyjne aspekty faktoringu
Administracyjne aspekty faktoringu

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »