| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy jest podatek dochodowy od zwróconych wkładów wspólnikom likwidowanych spółek?

Czy jest podatek dochodowy od zwróconych wkładów wspólnikom likwidowanych spółek?

Czy zapłacę podatek dochodowy od wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? W styczniu 2009 roku otrzymałem 30 tys. zł tytułem zwrotu wniesionego wkładu do spółki z o.o.. Spółka została zlikwidowana.

NIE

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowe zwolnienie z podatku dochodowego. Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50a) wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

Zobacz: Ulga na internet a ekofaktura - porada

Nowy przepis usuwa wątpliwości, bowiem część urzędów skarbowych uważała, że w takich przypadkach podatnik powinien płacić podatek. Było to nonsensowne, bowiem osoba, która wniosła do spółki wkład o wartości 30 tys. zł, a następnie po likwidacji spółki otrzymała majątek spółki wart 30 tys. zł nie uzyskiwała żadnego dochodu. Niestety trudno było ten nonsens wyjaśnić niektórym urzędnikom skarbowym, które bezzasadnie powoływały się na Art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o PIT. Teraz już wątpliwości być nie może.

Nowe zwolnienie obowiązuje w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r.

Podstawa prawnaUstawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

Paweł Huczko

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »