REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność to nabycie?

własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania
własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. Z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

REKLAMA

W Polsce sporo osób żyje w mieszkaniach spółdzielczych. Są dwa rodzaje uprawień, umożliwiających korzystanie z takich lokali. Jedno to tzw. spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, które pod wieloma względami przypomina najem (członek spółdzielni użytkuje lokal mieszkalny, którego właścicielem jest spółdzielnia ), a drugie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To z kolei przypomina pełną własność, ale jest tzw. prawem ograniczonym, jako że wiążą się z nim pewne wymagania – na przykład nabywca powinien stać się członkiem spółdzielni, co wiąże się również m.in. z płatnościami na jej rzecz.

REKLAMA

Te obowiązki odstraszają część nabywców, toteż mieszkanie spółdzielcze czasem jest trudniej sprzedać. Receptą na ten kłopot może być zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na tzw. odrębną własność. Na dodatek, jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 16 stycznia 2015 r. (sygnatura IBPBII/2/415-935/14/MZa), taka zmiana formy własności nie rodzi skutków podatkowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyłącznie zmiana formy własności

O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik, który w 2007 r. kupił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W 2010 r. doszło do ustanowienia odrębnej własności mieszkania, które zostało przeniesione na podatnika, zaś w 2014 r. lokal został sprzedany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik we wniosku o interpretację uznał, że w tej sytuacji nie musi płacić podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, a przedstawiciele Izby Skarbowej w Katowicach uznali to stanowisko za prawidłowe.

Przepisy bowiem mówią, że podatek należy się tylko wtedy, jeśli doszło do odpłatnego zbycia lokalu i jeżeli od chwili zakupu do sprzedaży minęło mniej niż 5 lat.

Tymczasem zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność jest wyłącznie zmianą formy własności i nie należy go traktować jako nowego nabycia. A więc okres pomiędzy zakupem a sprzedażą należy liczyć od chwili zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to zaś nastąpiło więcej niż 5 lat przed sprzedażą. A w takim wypadku nie ma przychodów podlegających opodatkowaniu.

Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym na lepsze

Przekształcenie prawa lokatorskiego we własność to już nabycie

REKLAMA

Podobnych interpretacji jest wiele, co pokazuje, że podatnicy nie są pewni, jak urząd skarbowy będzie traktować zamianę formy prawa własności. Jednak inne wykładnie – podobnie jak opisana powyżej – nie traktują uzyskania odrębnego prawa do lokalu, do którego podatnikowi przysługiwało wcześniej spółdzielcze własnościowe prawo, jako nowego nabycia.

Co innego, kiedy dochodzi na uzyskania przed podatnika spółdzielczego prawa własności do lokalu, który wcześniej zajmował na podstawie lokatorskiego prawa. W tym wypadku niewątpliwie dochodzi do nabycia w chwili, kiedy uzyskuje się spółdzielcze prawo własności. A więc ci, którzy dokonali takiej zamiany, muszą ze sprzedażą poczekać 5 lat.

Bywa jednak, że pojawiają się problemy prawne. Przykładem może być interpretacja, opracowana również przez katowicką izbę skarbową, a pochodząca z marca 2012 r. (sygnatura IBPBII/2/415-1354/11/MM). O interpretację zwróciła się podatniczka, która w 1992 r. uzyskała lokatorskie prawo do mieszkania, a w lecie 2007 r. zwrócił się do spółdzielni o przekształcenie prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe. I spółdzielnia w grudniu poinformowała ją, że takiego przekształcenia dokonała.

Ułatwienia dla firm przy rozliczaniu z Izbą Celną

Tyle, że wcześniej doszło do zmiany ustawy o spółdzielniach, wg której taka zmiana była niemożliwa. Zgodnie z przepisami, spółdzielnia mogła dokonać wyłącznie przekształcenia prawa lokatorskiego w odrębne prawo do lokalu (co wynikało z prawa spółdzielni do gruntu). To zostało uczynione na mocy wyroku sądu dopiero w 2009 r. I taką też datę nabycia nieruchomości wskazali przedstawiciele Izby Skarbowej w Katowicach.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych zwiększy szarą strefę

„Stara” ulga meldunkowa nie zadziałała

Dla właścicielki mieszkania miało to poważne konsekwencje, jako że wg przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. sprzedaż lokalu była zwolniona z podatku, jeśli podatnik był w nim zameldowany co najmniej przez 12 miesięcy. Fakt, że wnioskująca o interpretację faktycznie nabyła mieszkanie w 2009 r. oznaczał zaś, że korzystne zasady jej nie objęły.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA