| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Faktury otrzymane przed dokonaniem dostawy - jak je rozliczyć?

Faktury otrzymane przed dokonaniem dostawy - jak je rozliczyć?

Początek 2014 roku był okresem rewolucyjnych zmian na gruncie Ustawy o podatku od towarów i usług. Modyfikacjom uległy podstawowe zasady związane z rozliczaniem VAT, dlatego mimo że upłynęło już trochę czasu, wiele aspektów wciąż wzbudza wątpliwości wśród podatników. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: jak rozliczać VAT od faktury otrzymanej przed dokonaniem dostawy?

Faktura przed dokonaniem dostawy

Obecnie faktury można wystawiać najpóźniej do 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonanie usługi (lub otrzymanie całości lub części zapłaty). To jednak nie jedyna granica - przedsiębiorca może bowiem sporządzić dokument sprzedaży maksymalnie na 30 dni przed tymi zdarzeniami (zgodnie z art. 106i ust. 7 ustawy o VAT).

Co to oznacza? Otóż obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprzedawca wystawił i przekazał nabywcy fakturę przed faktycznym dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. Jak ta możliwość wpływa na rozliczenie VAT?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Faktury 2014

Kiedy następuje rozliczenie VAT po stronie nabywcy?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje obecnie co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

  • otrzymano fakturę,
  • powstał obowiązek podatkowy po stronie dostawcy danego towaru lub konkretnej usługi.

Oznacza to, że samo otrzymanie faktury przed dokonaniem dostawy nie przesądza o możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy?

Rozliczenie VAT przy odwrotnym obciążeniu w praktyce

Obowiązek podatkowy w VAT

Obecnie obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy (zgodnie z zasadą ogólną) powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonanie usługi.

W związku z powyższym nabywca może dokonać odliczenia VAT dopiero w momencie, kiedy dana transakcja zostanie sfinalizowana, tzn. dojdzie do dostawy towaru lub wykonania usługi.

Sprzedaż środków trwałych a procedura VAT marża

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż odwrotnie będzie wyglądało rozliczenie podatku dochodowego - tu znaczenie będzie miała data wystawienia faktury.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »