| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Kontrakt menedżerski to umowa o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o zleceniu według art. 750 Kodeksu cywilnego. Stronami takiej umowy są przedsiębiorca oraz osoba fizyczna bądź osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, lub osoba prawna. Kiedy kontrakt menedżerski będzie opodatkowany VAT?

Kontrakt menedżerski określa się jako umowę starannego działania z elementami umowy rezultatu. W umowie można dokładnie określić, na czym ta staranność polega. Tak więc, menedżer jest odpowiedzialny za dołożenie należytej staranności zarządzając przedsiębiorstwem. Inaczej mówiąc - za właściwe wykorzystanie posiadanych umiejętności w sprawowaniu kierownictwa w firmie.

Działalność menedżerska a podatek VAT

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT), usługi podlegające opodatkowaniu VAT są wykonywane przez:

  • podatnika będącego osobą prawną,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
  • osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Co oznacza samodzielne wykonywanie usług menedżerskich?

Zgodnie z ustawą o VAT, kontrakt menedżerski można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej. Jeżeli usługi świadczone przez menedżera będą wykonywane z wykorzystaniem infrastruktury i organizacji przedsiębiorstwa, z którym zawarł umowę, a realizowane działania nie stanowią dla niego żadnego ryzyka ekonomicznego, wówczas nie ma tu mowy o samodzielnym wykonywaniu usług. Mówiąc prosto, samodzielnym nie jest ten, który nie ponosi odpowiedzialności za własną pracę.

Zatem, najistotniejszą kwestią dla uznania usługi za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą są zapisane w umowie warunki odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich oraz zawarcie przez menedżera umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Takie stanowisko również zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 grudnia 2013 roku (sygn. IBPP2/443-812/13/KO). W rozpatrywanej sprawie menedżer w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł z przedsiębiorcą kontrakt menedżerski, na podstawie którego świadczył usługi zarządzające w roli członka zarządu. Podstawowym warunkiem do zawarcia umowy było wykupienie przez zarządzającego na koszt własny umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zatem menedżer ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »